Cilde Faydalı Lahana Maskesi Tarifi

Bu yazımızda bir çok faydası ile öne çıkan beyaz lahanın cilde faydalarından söz ederek, beyaz lahana ile nasıl maske yapılır. Beyaz lahana ile yapılan maske tarifine yer vereceğiz.

Mevsim itibari ile lahana ile sarmalar çeşitli yemekler pişiriyoruz. Lahananın yediğimizde birçok faydası olduğunu uzmanlardan öğreniyoruz. Peki lahananın cilde de faydalı olduğunu biliyor muydunuz. Evet lahana ile maske yapılıyor cilde sürülüyor ve bu maske cildi nemlendiriyor, gençleştiriyor. Beyaz lahana cilde faydaları ile yaşlanmayı da önlüyor.

Mineral ve vitamin bakımından oldukça zengin olan özellikle de selenyum bakımından çok zengin bir sebze olan lahana kış aylarında sofralarımızda bolca yer alıyor. Lahana doğal güzellik reçetelerinde de yer alıyor. Soğuk kış günlerinde mevsim itibari ile ciltte oluşan nem kaybı, kuruluğu çok ciddi bir şekilde gideriyor. Kolajen ve elsatiğin, dokunun üretiminde de etken bir maddedir.

Lahana Maskesi Nasıl Yapılır? Lahana Maskesi Tarifi;

Lahana ile dolma yaptığımızda lahana dolmasından artan lahana parçaları bunları atmıyoruz. Bunları blenderın içine atıyoruz. 1 yemek kaşığ kadar yulaf unu ekliyoruz. Bu oran değişebilirde çünkü kıvamı tutturmak önemlidir. 1 yemek kaşığı kadar da susam yağı, fınıdık yağı veya zeytinyağı olabilir. Önemli olan E vitamini bakımından güçlü bir yağ kullanmakta fayda var. 1 yumurtanında akını kullanacağız. Yumurta akıda cildin elatikiyetini korumada çok yararlıdır. Malzemeleri ekledikten sonra bunları blenderdan geçiriyoruz. Maskemiz kullanılmaya hazır hale geldiğinde bunu fırça ile yüze sürüyoruz. Bu mevsimde haftada 1-2 kez uygulanmasında bir sakınca yoktur. Lahana maskesini sürdükten sonra yatar pozisyonda 10-15 dakika beklemeye dikkat etmek gerekiyor. Maskeyi sürdükten sonra yüzümüze göre ayarladığımız gazlı bir bezle üzerini kapatır ve 1-2 saniye parmak uçları ile dokunarak emilimini artırmaya çalışırız. Sonra ılık su ile yıkayıp kremimizi sürüp günümüze daha dinç bir görünümle devam ediyoruz.

Lahana Maskesi İçin Gerekli Malzemeler:

1 yemek kaşığı yulaf unu
1 yemek kaşığı susam, fındık veya zeytinyağı
1 yumurtanın akı

Lahananın faydaları hakkında bilgi için buraya bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir