Cildi Gençleştiren Besinler

Daha Genç Bir Cilde Sahip Olmak İçin Bu Besinler Tercih Edin

Her insan daha canlı, daha parlak ve daha güzel bir cilde sahip olmak ister. Cildimiz, beslenme şeklimizin bir aynı olarak görülmektedir. Yani beslenme alışkanlıklarının ne kadar doğru olduğunu cildinize baktığınızda anlayabilirsiniz. Doğru şekilde beslendiğimizde, doğal yaşlanma süreci boyunca cildimiz, sağlıklı bir şekilde genç kalabilir.

Cildin yaşlanmasında en önemli etken, aşırı güneş ışığına maruz kalmak ve bronzlaşma isteğidir. Doğru besinlerin tüketilmesi ve yeterli miktarda su içilmesi cildin genç kalmasına yardımcı olacaktır. Cilt üzerinde yer alan hücreler, gençlik döneminde daha hızlı bir şekilde yenilenmektedir. Bu dönem içerisinde cilt üzerinde biriken ölü dokular daha hızlı bir şekilde atılmakta ve sık olarak yenilenmektedir. Stres ve sıkıntı faktörleri, kirli hava, sigara ve alkol gibi ürünlerin kullanılması, ilaç kullanımı, kafein ve şeker tüketimi cilt hücrelerinin kendini yenilemesini engellemektedir.

İnsan cildi, doğal döngü içerisinde yaşlanma süreci boyunca 35 yaşından itibaren kollajen üretiminin azalması nedeniyle cilt elastikiyetini kaybedecektir. Bu süreç sonucunda ciltte kurumalar, kırışıklıklar ve ölü dokular belirgin olmaya başlayacaktır. Bu dönem içerisinde besinlerin içerisinde yer alan kalori miktarının azaltılması, protein ve yağlı besinlerin az tüketilmesi cildin yaşlanma sürecini yavaşlatacaktır. Bu nedenle gün içerisinde dengeli ve düzenli beslenme alışkanlığı kazanmak, güne kahvaltı ile başlamak önemlidir. Eğer yağ tüketimi şart ise katı yağlar ile bitkisel yağlar ve zeytinyağı tercih edilmelidir.

Bu Besin Maddeleri Daha Canlı ve Genç Bir Cilde Sahip Olmanızı Sağlayacaktır

Cildin genç kalmasını sağlamak ve daha taze bir cilde sahip olmak için organik olan sağlıklı besinlere yönelmek yararlı olacaktır. Ancak bazı gıdaların tüketimi, cildin doğal yapısını korumasında etkilidir. Cilde sıklık ve canlılık veren en önemli madde likopenindir. Likopenin domateste bol miktarda bulunmaktadır.

Cildin kendini temizleyebilmesi ve toksinlerin atılabilmesi için bol miktarda antioksidan özelliğe sahip gıdalar tüketilmelidir. Bu gıdaların en önemli örneği üzüm çekirdeği, çekirdekli üzümdür. Ayrıca, pekmez cildin dokusunu korumada yardımcı olmaktadır.

Kuru ve sürekli dökülen bir cilt yapınız var ise papatya ve ananas tüketmeniz, kurumaları önleyecek cildin doğal nemine kavuşmasına yardımcı olacaktır.

Yeşil yapraklı sebzeler ve cilt dostu olan meyveler( ceviz, fındık, elma, kiraz, kavun) tüketmeye özen gösterin.

One Comment on “Cildi Gençleştiren Besinler”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir