Cildinizi Koruyun

Cildinizi dönemsel olarak yaz ve kış aylarında aynı ve farklı şekillerde, sıcak ve soğuk havalara karşı korumanız gerekmektedir. Güzel bir cilde sahip olmak isteyenler, kış aylarında kuruluklar ve kızarıklar ile karşılaşmak istemezler. Yaz aylarında ise güneşin zararlı etkilerine karşı kozmetik ürünleri kadar doğal koruma yöntemlerinden de yardım alırız. Cildimizi kış aylarında, soğuk havanın kırıcı etkilerine karşı korumak zorundayız. Bu yolda, yazın dolapları süsleyen o kalın kıyafetlerimiz, kış aylarında cildimizi örten deri halini alır. Anca bu giysilerin, cildin ihtiyaç duyduğu nemi ve havayı almasına engel olduğuna çoğu zaman dikkat edilmez.

Cildinizi korumak için doğal ürünlerle işe başlamanız gerekir. İlk önce antioksidan ve temizleme özelliğine sahip ürünler ilk tercihiniz olmalıdır. Öncelikle vücutta ölü hücrelerden kurtulmak ile işe başlayabiliriz. Ölü hücrelerden kurtulmak için, doğal özleri içerisinde barındıran peelingleri tercih edebilirsiniz. Örnek olarak esmer şeker olarak adlandırılan temizleme ürünü ve tarifi şu şekildedir. İki bardak esmer şeker ve az miktarda zeytinyağını yine az miktar zencefil ile karıştırıyoruz. Elde ettiğiniz karışımı her banyo sonrasında vücudunuzda gerekli noktalara uygulayın. Ancak vücutta zedelenmeleri önlemek için mutlaka bir eldiven yardımıyla bu işlemi gerçekleştirmeye çalışın.

Cildinizde ortaya çıkan bir diğer sorun ise selülitler ve diğer çukurlaşmalardır. Kış aylarında sizin için bu gibi durumlar çok sorun olmasa da yaz aylarında daha ciddi sıkıntıları ortaya çıkarabilir. Selülit gibi sorunları önlemek için mutlaka ilk yapmanız gereken şey, egzersiz ve diğer spor faaliyetleridir. Ancak egzersiz kadar tükettiğiniz besinlerde cildinizde oluşan bu sorunun çözümünde önemlidir. İşte cilt sağlığınız korumanız için dikkat etmeniz gerekenler;

  • Sıvı tüketimi ve bilhassa su tüketimi çok önemlidir. Günde mutlaka 2 LT ya da daha üzeri su tüketimi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Su doğada bilinen en doğal ve en saf koruyucu ve çözücüdür.
  • Alkol tüketimi sınırlandırılmalı mümkünse tamamen ortadan kaldırılmalıdır. Alkol ürünleri vücut sağlığı açısından olumsuz etkiler yaratmaktadır.
  • Tükettiğiniz besinlerde mümkün olduğunca yağ kullanmayın. Süt ve süt ürünlerinde ise yine yağsız olanları tercih etmeye çalışın.
  • Bitkisel çayların tüketimine bu dönemde daha fazla ağırlık verin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir