Çileğin Faydaları Nelerdir?

Çileğin faydaları nelerdir? Çilek, koyu kırmızı renge sahip; şekli ise kalbe benzemektedir. Görüntü bakımından oldukça estetik olan çilek, lezzet olarak da vazgeçilmez meyvelerimiz arasında yer almaktadır. Çilek, senenin her mevsimi bulunabilen bir meyve olmakla birlikte, nisan ayından temmiz ayına kadar olan zaman diliminde bulunan çileklerin daha lezzetli olduklarının bilinmesi gerekmektedir. Çileğin içeriğinde bulunan pek çok vitamin, mineral, lif; ve omega-3 bulunmaktadır. Dolayısı ile çileğin faydaları saymakla bitmez diyebiliriz. Çilek basit bir açıklama ile, kansere, kalp sağlığına, göz sağlığına; ve daha pek çok hastalığa iyi gelmektedir. Çileğin faydalarından kısaca bahsetmek istersek:

Çileğin Faydaları Nelerdir?

Çileğin Faydaları Nelerdir?

Çileğin antioksidan etkileri, tüm etkilerinden önce bilinmelidir. Antioksidan etkisi çok güçlü olan çilek, içeriğindeki fenolün de etkisi ile, kalp sağlığına, kansere; ve iltihaplara karşın etkili özellik sergilemektedir. Çileğin içeriğindeki antioksidanlar, çileğin faydaları arasında yer alan hüvre korumaya karşı etkili iken, çileğin faydalarından bir diğeri de serbest radikallere karşı etkin özellik göstermesidir.

Çileğin faydaları arasında, makule dejenerasyonuna karşı etkilerinden de söz etmek gerekmektedir. Çileğin faydalarından biri, yaşa bağlı olarak kötüleşmesi beklenen göz sağlığını korumaya havuçtan daha fazla yardımcı olmasıdır. Çileğin faydaları arasında, içeriğindeki C vitamini ile, bağışıklık sistemini güçlendirip, hastalıklara karşı koruyucu etki gösterdiğinden de söz etmek gerekmektedir.

Çileğin faydalarından bir diğeri de, eklem romatizması sorununa karşı olumlu etkiye sahip olmasıdır.

Çileğin faydaları arasında, kanın içerisinde bulunan; ve vücut için zararlı etkiye sahip olan toksinlerin temizlenmesinden de bahsetmek gerekmektedir.

Çileğin faydaları arasında, kabızlığa karşı iyi gelmesinden de söz etmek gerekmektedir.

Yüksek tansiyon hastaları da çileğin faydalarından yararlanabilirler. Yüksek tansiyonu düşürücü etkisi olan çileğin faydaları arasında, gut hastalığına iyi gelmesi, karaciğer problemlerini çözmesi; ve ciltte oluşabilecek olan kanseri önlemesi gibi etkilerinden de söz etmek gerekmektedir.

“Çileğin faydaları” arasında, beyin fonksiyonlarının daha iyi çalışmasından da söz etmek gerekirken, çileğin faydalarından bir başkası ise, sinir sisteminin daha sağlıklı olmasına yardımcı olmasıdır. Çileğin faydaları arasında ayrıca, yaşa bağlı unutkanlık probleminin çözülmesinden de söz etmek gerekmektedir.

Çileğin içeriğinde bulunan C vitamini, çileğin faydaları arasında yer alan soğuk algınlığı, ve çileğin faydaları arasında yer alan enfeksiyonlara karşı iyi gelmesine yardımcı olmaktadır.

3 Comments on “Çileğin Faydaları Nelerdir?”

 1. Sitenizdeki konular ve yazılar çok faydalı çileğin faydaları hakkında bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim.

 2. Çilek kabızlığı giderir.
  Vücuda dinçlik verir.
  Vücutta birikmiş zehirli maddeleri atar.
  Toksinlerin temizlenmesini sağlar.
  Yüksek tansiyonu düşürmekte yardımcı olur.
  Cilt hastalığı olanlarda kaşıntı yapabilir.

  Çilek yemeden önce iyi yıkanmalı, yarım saat limonlu suyun içinde bekletilmeli

 3. Diyare hastaları ve çocuklar çilek tüketimine dikkat etmelidir. Çilek buzdolabına konulursa çabuk bozulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir