Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Bu yazımızda cilt bakımı, lekeli ciltlerin bakımı, cilde iyi gelen besinler, cilt sağlığı etkileyen faktörler hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Cilt Bakımı Ne Şekilde Yapılmalıdır?

Her bayanın, hayalinde yarattığı bir genç cilt vardır. Genç kalmak isteyen bayanlar, yaşları her ne kadar ilerlerse ilerlesin, genç olmak istemektedirler. Bu nedenle de sürekli cilt bakımları uygular; hatta onların da yeterli kalmadığı zamanlarda, estetik yöntemlerden faydalanmaya çalışırlar. Peki tüm bunlara gerek kalmadan, cildin genç kalmasını sağlamanın bir yolu yok mudur? Sizin için araştırdık:

Lekeli ciltler için cilt bakımı

Lekeli ciltlere bakım yapılmak istenilen ciltlerde, dut, üzüm çekirdeği; ve meyan kökünden faydalanılması gerektiğini belirten uzmanlar, orta çaplı bir peelingden de faydalanılacağını belirtiyorlar. Kuru ciltlere bakım yapmak isteyen kişilerin faydalanmaları gereken ürünler ise, primrose oil, jojoba yağı, ve avokado ile masaj yapılmasını; cildinde akne ve çok yağ bulunan kişilerin ise, deniz yosunu özü, beyaz kil maskesi ve lipozom maya konsantresi ile bakım yapılması gerektiğini açıklıyorlar.

Cilde iyi gelen besinler

Genç ve sağlıklı bir cilde sahip olmak istiyorsanız, normal ciltler için, oksijen sağlayıcı maskeler; hassas cilt bakımında ise, yaban mersini, aloa vera, ve yeşil çaydan faydalanmanız gerekmektedir. Ahududuyu yatıştırıcı; K vitaminini de, damar duvarlarını güçlendirici etki sağlaması ile kullanabilmenizin mümkün olduğunu da belirtmek isteriz.

Cilt sağlığını etkileyen faktörler

Cilt sağlığını en olumsuz etkileyen etkenler arasında, cildin incelmesine neden olan, mevsimsel ve çevresel değişimlere uyum sağlayamama, olumsuz çevre koşulları, güneş ışınları, uzun süre devam eden rahatsızlıklar ile, bu rahatsızlıklara bağlı olarak cereyan eden ilaç kullanımı, dengesiz beslenme, hormonlu gıda tüketimi, sigara kullanımı gibi faktörlerle de cildi yıpratmak mümkün.
Ciltte zamanla meydana gelen, kahverengi lekeler, sararma, ince kırışıklıklar, ve ince kırmızı damarlanmalar gibi renk değişiklikleri ile, esneklik ve gevşeklik gerilemesi gibi durumların da yaşanması mümkün. Bu durumda, fark edildiği anda derhal uygulanması gereken cilt bakımı, yapılmadığı takdirde, ciltte, tedavisi daha zor olacak olan sorunlara yol açması nedeniyle gündemde kalmaya devam ediyor.
Cilt bakımı yapan kişinin, sağlıklı cilt bakımı gerçekleştirebilmesi için, cilt tipine uygun bir cilt bakımı uygulamalıdır. Aksi takdirde, kuru cilt için yapılacak olan cilt bakımı, yağlı ciltlere uygun bir cilt bakımı ile yapılacak olursa, bu durumda, cilt daha fazla kuruyacaktır; ve kuru ciltlerin de, kırışmaya daha çok müsait olduklarını belirtmekte fayda vardır. Bu nedenle, yapacağınız cilt bakımını, cilt tipinize göre yapmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir