Çinko Eksikliğinde Neler Olur?

Bazı kişilerde çinko eksikliği görülebilir. Bu durumun yani çinko eksikliği nelere yol açtığını, çinko eksikliğinde neler olduğunu biliyor musunuz? Çinko hakkında bazı bilgilere sahip olduktan sonra şimdi çinko eksikliğinin nelere yol açtığından söz edelim.

cinko eksikligi

Çinko Eksikliğinde Neler Olur? 

Çinko eksikliğinde en fazla görülen problem tabi ki bağışıklık mekanizmasındaki rolünden dolayı sık enfeksiyonlara yakalanma şeklinde kendini gösterir. Bunun dışında antioksidan özelliği olduğu içinde kanser ve kalp damar hastalıkları riskimiz artıyor. Çünkü çok iyi bir koruyuculuğu vardır.

Çinko eksikliğinin yol açtığı başka bir sorun ise çinkonun üreme sisteminin geliştirici etkisi nedeniyle, eksikliği kısırlığa yol açabiliyor.

Çocuklarda çinko eksikliğinde ise büyüme ve gelişmede gerilemeler görülmektedir.

Tat ve kokuda değişiklikler çok rastlanılan problemlerden birisidir.

Dolayısı ile bunlardan bir veya bir kaçına sahipseniz böyle bir probleminiz varsa mutlaka çinko yönünden bir araştırma yapılması gerekiyor. Bazen kendisini bu direk göstermeyebilir. Çünkü çok ciddi bir fiziksel bulgusu yok ama mesela kısırlıkla ilgili doğumla ilgili problem varsa herhalde jinekologların ilk aklına gelen minerallerden birisi çinko olmalı ya da çocukların büyüme ve gelişmelerinde gerilik varsa ve hatta bunla beraber hayvansal gıda tüketiminde de çocuklarda bir eksiklik söz konusu ise mutlaka çinko ile ilgili bir araştırmanın tahlilin yapılması gerekiyor.

Çinko fazla alınırsa ne olur?

Bilgilendirme amacı ile yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir