Çinko Fazla Alınırsa Ne Olur? Çinko Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Bir önceki yazımızda çinko hakkında, çinkonun hangi besinlerde bulunduğu, çinko alımı, çinko eksikliğinde neler olduğu gibi genel bilgiler vermiştik, peki çinko fazla alındığında ne olur, çinkonun fazlasının zararı var mıdır? bu sorunun yanıtını ise okumaya devam ettiğinizde net bir şekilde bulabileceksiniz.

Çinko kolay kontamine olan bir mineral dolayısı ile eğer evinizde çinko kaplar kullanıyorsanız bu tencerede olabilir. Ya da besinleri saklamak amaçlı kaplar da olabilir. Belirli bölgelerde halen kullanılıyor olabilir. O zaman besinlere bulaşma söz konusu olabilir. Bu durumda hem besinler ile birlikte çinko alırken kaplardan da bulaşma yolu ile fazlaca çinko alımı söz konusu olabilir.

Çinko Fazlasının Zararları Nelerdir?

Son yıllarda saç dökülmesi ile ilgili çinko tabletlerin kullanılması arasında çok yakın bir ilişki söz konusu oldu. En ufak bir saç dökülmesi durumunda saç dökülme nedeni bilinmeden insanlar hemen eczanelerden çinko takviyesi alma yoluna gidiyorlar halbuki bazen normal bir saç dökülmesi mevsimsel bir saç dökülmesi olabilir. Bu gibi durumların hepsi çinkonun aşırı alınmasına sebep olabilir.

Çinko Fazla Alınırsa Ne Olur. Çinko Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Çinkonun fazla alınması durumunda özellikle bulantı, kusma, karın krampları ya da ağrılar söz konusu olabilir ve bu şekilde kendini gösterebilir. Kalp ritminde bozukluklar olabilir. Çinko fazla alındığında bunu metabolizma etmenizde son derece zor oluyor bu nedenle de bu tabletleri kullanırken ya da evinizde çinko preparatları kullanıyorsanız bunları kontrol ettirmekte fayda vardır.

*Çinko kesinlikle bilinçsizce bir doktora danışmadan alınmamalı ve çinko eksikliğinizin olup olmadığını kontrol ettirmelisiniz. Vücudumuzda çinko eksikliğinin yol açtığı sorunlar olduğu gibi çinkonun fazla alımının da zararlı olduğu unutulmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir