Civanperçeminin Faydaları Nelerdir? Çayı Nasıl Yapılır?

Civanperçemi Faydaları, Yararları Nelerdir? Civanperçemi bitkisel ürünler arasında özel bir yeri olan, oldukça yararlı bir bitki türüdür. Civanperçeminin yararlanıldığı rahatsızlıklara göz atmak gerekirse,

Civanperçemi Nelere İyi Gelir, Civanperçeminin Faydaları, Civanperçeminin Kullanımı, Civanperçemi Nelere İyi Gelir

Civanperçemi Nelere İyi Gelir

Baş dönmesinde,
Bulantı
Göz bölgesi rahatsızlıklarında,
Göz ağrılarında,
Burun kanamalarında,
Migren ağrılarında civanperçeminden yararlanılmaktadır.

Civanperçeminin yararlarını sıralamak gerekirse,

Civanperçemi düzenli olarak çay şeklinde tüketildiğinde migren ağrılarının tamamen giderilmesinde migrenin iyileşmesinde yardımcı olabilir. Geçmiş medeniyetlerde civanperçemi tüm hastalıklarda şifa kaynağı olarak kullanılmıştır.
Vücudun hastalık ve zararlı türlerden arındırılmasını sağlar.
Civanperçemi kemik iliği ve doğrudan kan üretimi üzerinde etkilidir. Bu nedenle kemik iliği hastalıklarında, çay kürleri, banyo ve tentür olarak kullanılmaktadır.
Akciğer kanamalarında civanperçeminin kanamanın durdurulmasına yardımcı olduğu bilinmektedir. Karışım olarak eğir kökü ile birlikte kullanıldığında akciğer kanserini iyileştirdiği söylenmektedir. Burada eğir kökü çiğneyerek, civanperçemi ise çay olarak kullanılmaktadır.
Çay olarak mide ve basur kanamalarında kullanılmaktadır.
Grip, soğuk algınlığı gibi vakalarda, sırt ya da romatizma ağrılarında, sıcak olarak çay şeklinde tüketimi tavsiye edilmektedir.
İştah açıcı bir etkisi vardır.
Böbreklerin daha sağlıklı bir biçimde çalışmasını sağlar.
Gaz söktürücü özelliği vardır.
Civanperçemi çiçekleri özellikle basur kanamalarında ve ağrılarında merhem şeklinde hazırlanılarak kullanılmaktadır.

Ayrıca bayanlarda üreme organları için de pek çok faydası vardır. Lohusa humması, çeşitli rahim rahatsızlıkları, yumurtalık iltihaplarında içilen civanperçemi çayları çok yararlıdır.

Civanperçemi farklı şekiller altında doğal bir şifa kaynağı olarak kullanılmaktadır. Yukarıda sayılı olan maddelerde civanperçeminin genel yararlarından söz ettik. Kullanım alanları ve şekilleri hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse,

Civan Perçemi Nasıl İçilir,  Civanperçemi Çayı Nasıl Hazırlanır, Civanperçemi Nasıl Demlenir

Civanperçemi çayı nasıl yapılır, hazırlanır:

Bir çay kaşığı iyice kıyılmış bitki, bir su bardağı dolusu kaynar su içerisinde iyice haşlanmalıdır. Haşlandıktan sonra 15 dakika kadar beklenip süzülür. Önerilen şekli dışında günde 3 su bardağı aç karnına çay olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Bitki Tentürü: Civanperçemi, çiçeklenme zamanında taze olarak toplandıktan sonra ince, ince kıyılmalıdır. Bir şişe içerisine iyice doldurduktan sonra kaliteli bir konyak bitkinin üstüne çıkana kadar doldurulur. Şişe 2 hafta boyunca güneşte bekletilmeli, arada çalkalanmalıdır. 2 haftalık süre sonunda süzülerek kullanılabilir.

Civanperçemi oturma banyosu: Taze olarak toplanmış ve kıyılmış civanperçemi, gece boyunca soğuk su içerisinde bekletilmelidir. Sonra ki gün kaynatılarak süzülür ve banyo suyu içerisine eklenmelidir.

UYARILAR/YAN ETKİLER

Civanperçeminin kadınlarda gebelik süresi boyunca kullanılması yasaktır. Öncelikle bir uzmana başvurulması tavsiye edilmektedir. Bazı kişilerde alerjik etkiler gösterebilir. Bu sayılan uyarılar dışında bilinen başka yan etkileri bulunmamaktadır.

Aşırı dozda içilirse kabızlık yapabilir.

Bazı duyarlı kişilerde alerjik tepkilere; deride kızarıklık, kabarcık ve kaşıntılara yol açabilir. Alerjiler kokusu, suyu, çayına karşı olabildiği gibi aynı zamanda bitkiyle direkt temasla da olabilir.

Amerikan Gıda ve ilaç Dairesi’ ne göre civanperçemi kullanan bazı bireylerde yan etki olarak yalnızca kontakt dermatit ve kurdeşen görüldüğü rapor edilmiştir.

Başkaca bilinen bir yan etkisi yoktur. Genel olarak tavsiye edilen ölçüler kullanıldığında herhangi bir yan etki yapmaz.

5 Comments on “Civanperçeminin Faydaları Nelerdir? Çayı Nasıl Yapılır?”

  1. Bayanların ağrılı, depresif geçen regl dönemlerinde, menopoz öncesi ve sonrası çekilen rahatsızlıklarda destekleyicidir. Kadın hastalıklarında, rahim hastalıkları ve yumurtalık iltihaplarında kullanılabilen yardımcı bir drogtur.

  2. Güzel kokulu, tadı acımsıdır.İdrar artırır. İştah açmaya yardımcı olur. Erken menopoza giren hanımlar için adet söktürücüdür.

  3. Yüz bakımı için;

    Bir çay bardağı kaynamış suya 1 tatlı kaşığı bitki konur, 20 dakika demlenir, pamuktan süzülür, akşamları temizlenmiş yüze pamukla sürülür. Kuruyunca tekrar sürülür. Bunu her gece birkaç kez tekrarlamak gerekir. Zamanla cilt düzelir.

  4. Kereviz suyu ile içilirse erkeklerin korkulu rüyası prostatı eritir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir