Çocuklarda İyileşmeyen Ateş ve Boğaz Ağrısı

Kış mevsiminde çok görülen grip enfeksiyonları her yıl farklı virüs grupları tarafından oluşturulur. Alışılmışın dışında kış mevsiminin sonunda da grip görülebilir.

Grip virüsü, burun, boğaz ve solunum yollarında iltihaba neden olarak hastalık yapan bir mikroptur. Geçen yıl başlayan “domuz gribi” ve daha önceki yıldan bu yana gündemde olan kuş gribi ile mevsimsel grip, dünyada halen devam eden salgınlara neden olmaktadır.

Grip virüsünün yayılması toplu ulaşım alanları ve okullarda daha çabuk oluyor. Türkiye de görülen bazı grip vakalarında ishal ve yumuşak dışkılama gibi durumlarda görülebilmektedir. Grip hastalığının şiddeti 1 hafta sürerken belirtileri 15-20 güne kadar uzadığı çok sık rastlanan bir durumdur.

Grib bazen kısa süren üst solunum enfeksiyonu soğuk algınlığı ile karıştırılabiliyor. Soğuk algınlığında hafif ateş görülür ve bu durumda kendimizi 2-3 günde toparlar iyileşiriz. Fakat grip insanı yatağa  düşürecek kadar etkili olabilir. Yüksek ateş, boğaz ağrısı ve öksürük görülür ve şiddetlidir. Domuz gribinde de benzer belirti ve yakınmalar görülür.

Grip enfeksiyonları her hastada aynı şiddette olmayabilir. Bazı hastalar gribi ağır atlatırken bazıları ise daha kolay atlatabilmektedir.

Grib virüsünde ikincil başka hastalıklar ve komplikasyonlar oluşmadıkça antibiyotik tedavisinin bir yararı olmaz.

Üst solunum yolu enfeksiyonunun tedavisinde en önemli konular ateş yüksekse bunun düşürülmesi, bol sıvı alınması, burun tıkanıklığı ve öksürük varsa akıntıyı azaltan ilaçların kullanılması hekiminizce önerilir.

Çocukların ve yetişkinlerin grib döneminde istirahat etmesi çok önemli ve faydalıdır.

Basit ve kısa süren üst solunum enfeksiyonunda (soğuk algınlığında) içeceğiniz bir tavuk suyu çorbası sizi rahatlatacaktır. Çabuk iyileşmeniz de faydalı olacaktır.

One Comment on “Çocuklarda İyileşmeyen Ateş ve Boğaz Ağrısı”

  1. merhaba, hocam tam bir haftadır benim çocuğumda enfeksiyon ve bademcikden dolayı ateşi düşmüyor yani günün 4 – 5 saati kesin ateşli özellikle gece saat 3 ila 6 arasında ne yaptıysak olmuyor düzenli devam eden iğneleri var onu yaptıyoruz. çocuk 3,5 yaşında yapılabilecek başka birşey varmı lütfen yardımcı olunuz. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir