Çok Gereksiz Antibiyotik Kullanıyoruz

Toplum olarak, ilaç kullanımında, oldukça bilinçsiz hareket ediyoruz. Bunun sonuçlarının ise bize olumsuz dönüşler yaptığını görmezden geliyoruz. Oysa ki, sağlığımız gereksiz şeylerle harcanamayacak kadar kıymetlidir. Antibiyotiklerin kullanımı ise, tüm gereksiz ilaç kullanımları arasında, neredeyse ilk sıralarda yer almaktadır. Oysa, bir sağlık ocağına gitseniz, karşınıza ilk çıkacak olan yazı: ”Antibiyotik kullanımından uzak durun”dur. Bilinçli insanlar, sağlık sorunlarını, ilaç kullanamadan çözmeye çalışan, doğal yöntemler ile sonuç almayı hedefleyen insanlardır. Ancak çözüm bulmadıkları sorunları için ilaç kullanmaktadırlar ki antibiyotiğin zararları da bu denli bilinirken, leblebi gibi antibiyotik kullanmak, oldukça gereksiz bir davranış olarak açıklanmaktadır.

Yapılan bir araştırma ile, Türkiye’nin, en çok antibiyotik kullanan ülkeler arasında yer aldığı görülmüştür.

Yapılan araştırmaya göre elde edilen ilginç sonuçlardan biraz bahsedecek olursak: insanların %25’i ”belki ileriki zamanlarda lazım olur” mantığı ile, evlerinde antibiyotik bulundurmaktadırlar. Antibiyotik belki ileriki dönemlerde lazım olabilir; ama, kadın hastalıkları ile ilgili kullanılan antibiyotik ile, solunum yolu enfeksiyonları için kullanılan antibiyotik; ya da ağız ve diş sağlığı ile ilgili kullanılan antibiyotikler, birbirlerinden farklıdır. Belki ilerde lazım olur; ancak hangi antibiyotik lazım olur?

Kimi insanlar da, doktor muayenesinde yazmasa bile, doktorundan, reçetesine bir de antibiyotik yazmasını talep ediyor. Bu oran %17’dir. Doktorunuz sizin antibiyotik kullanmanıza gerek görmedikten sonra, siz neden gerek görüyorsunuz? Bu ilginç bir durumdur. Hele ki günümüzde, doktoru antibiyotik yazmasına karşın kendisi antibiyotiğin zararlı olduğunu bilmesi nedeniyle antibiyotik kullanımından kaçan insanlar varken, %17’lik bu grup, biraz yanlış bir davranış sergiliyor gibidir. %17’lik grup dışında kalan %26’lık bir grup ise, doktor tavsiyesi olmadan antibiyotik kullanımına baş vurabiliyor. Yani yazdırmaya bile gerek duymadan; direk gidip eczaneden antibiyotik talebinde bulunuyor. Bu %26’lık grup içerisinde yer alan kişilerin %14’ü, yoğun yaşam temposunda, doktora gitmeye vakit bulamadıklarını belirtiyorlar. %9’u ise, doktor, muayene ve tetkik ücretlerini ödemek istemediği için antibiyotik kullanıp kullanmayacağına kendisi karar veriyor. Bu durumda biraz da, sağlık ücretlerinin yüksek olmasının etkisi vardır. %55 gibi yüksek bir hasta kesimi ise, daha önceden de aynı durum ile karşılaştıklarında, kullandıkları antibiyotiğin iyi gelmesi nedeniyle, doktor tavsiyesine gerek duymadıklarını açıklıyorlar.

Bilinçsiz antibiyotik kullanımı, vücudun antibiyotiğe karşı gösterdiği direnci kırıyor; ve daha sonraki dönemlerde oluşan sağlık sorunlarında, doktorunuz tarafından verilen antibiyotikler dahi işinize yaramamaya başlıyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir