Çörek Otu Nelere Faydalıdır? Çörek Otu Nasıl Yenir ve Kullanılır?

Sitemizin sağlık kategorisinin şifalı bitkiler bölümünde yer verdiğimiz bu yazımızda çörek otu nelere faydalıdır? çörek otu tohumunun içeriğindeki vitaminler nelerdir? Gibi başlıklara altında çörek otu hakkında bilgiler vereceğiz.

Tarihsel bir kronoloji içerisinde incelenmesi gerekirse, çörek otu tohumunun geçmişten günümüze pek çok medeniyette kullanıldığını görebiliriz. Kutsanmış tohum olarak da bilinen çörek otu, pek çok sağlık sorununa yararlı etkileri bulunan bitkisel bir üründür. İçeriğinde yüzden fazla besin maddesini barındıran çörek otu, yapısal bakımdan protein, karbonhidrat ve bitkisel yağlardan oluşmaktadır.

Çörek Otu Tohumunun İçeriğindeki Vitaminler

Çörek otunun tohumları siyah renktedir. Çörek otunu genelde ekmek, kek ve çöreklerin üzerinde çoğunlukla görürüz. Çörek otu içerisinde omega 3 ve omega 6 yağları, oleik ve palmitik asit, kalsiyum, potasyum, demir ve çinko, selenyum, fosfor, A, B, B2 ve C vitaminleri yer almaktadır.

Çörek otu tohumu nelere faydalıdır? Çörek otu ne işe yarar?

*Vücudu kronik hastalıklara karşı korumaktadır.
*Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.
*Çörek otu içeriğinde barındırdığı vitaminler sayesinde vücudun mikroplara karşı direnç kazanmasını sağlar.
*Damar hastalıklarını önler.
*Kadın hastalıklarını önleyici bir etkisi vardır.
*Antioksidan özelliği bulunmaktadır.
*Mide sorunlarını giderir.
*Çörek otu kolesterolün ve tansiyonun normale dönmesinde etkili rol oynar.
*Çörek otunun faydaları arasında cinsel gücü artırıcı etkisinin de bulunduğu bilinir.
*Çörek otu saç beyazlaması ve saç dökülmesine karşı da kullanılan ve faydalı bir bitkidir.
*Çörek otunun başka bir faydası ise yaraları çabuk iyileştirici ve hücrelerin yenilenmesini hızlandırmasıdır.
*Adet söktürücü, idrar artıcı ve iştah açıcıdır.
*Cilt hastalıklarına da iyi geldiği bilinir.
*Anne sütünü çoğaltmaya yönelik faydası olduğu bilinmektedir.
*Çörek otunun zayıflamaya olan etkisi şöyledir. Çörek otu fazla kiloları olanlarda iştahı azaltıcı etki gösterebileceğinden daha çabuk doyma hissi oluşturacağından bu şekilde zayıflamaya etkisi olduğu bilinmektedir.

Ezilerek çıkarılan yağına çörek otu yağı denir. Araştırmalarda çörek otu ve yağı kanser türleri üzerinde durdurucu etkiye sahip  olduğu görülmüştür.

Çörek otu ne kadar ve nasıl tüketilmeli?

Çörek otu ne kadar ve nasıl tüketilmeli sorusu merak edilen ve sıkça sorulan bir sorudur. Çörek otu nasıl yenir konusu hakkında aşağıda farklı bilgiler bulabilirsiniz.

Diş ağrısı ve ağız kokusunu gidermek için; çörek otu sirke ile kaynatıldıktan sonra ağız çalkalanır veya gargara yapılır.

Diş ağrısı ve ağız kokusu şikayetlerinde kullanılan çörek otu sirke ile kaynatılıp ılıkken ağız da çalkalamak veya gargara yapmak iyi gelebilmektedir.

Çörek otunun balgam söktürücü olarak da kullanıldığı bilinmektedir.

Soğuk algınlığı, üşütme de ve karın gazlarından kurtulmak için günde 3-4 defa 10-20 damla çörek otu yağı içilir. Ayrıca karnınızın üstü çörek otu yağı ile ovulur.

Anne sütünü artırmak ve vücudunuzu güçlendirmek için 500 gr bala toz haline getirilmiş 100 gr çörek otu 50 gr susam konularak macun kıvamına getirilir. Günde 3 defa 1-2 kaşık yenir.

Çörek otu nasıl yenir?

Çörek otu tohumunun bilinen en iyi tüketim şekli ağza alınan tohumların çiğnemeden önce biraz ağızda yumuşatılıp sonra iyice çiğnedikten sonra su ile hemen yutulması dır. Eğer çiğnerken bir yandan da yutarsanız boğazınızda acı bir tat bırakacaktır. Bunun için çiğneme bittikten sonra hepsini birlikte su ile yutun. Çörek otunu bu şekilde yerseniz midenizde yanma hissi oluşturmayacaktır. Çörek otu çiğnendiğinde ağızda önce acımsı  bir tat bırakır ama sonra daha tatlı bir tada dönüşecektir.

Çörek otu kaynatılarak ya da yağı çıkartılarak kullanılabilmektedir.

Yağ olarak çoğunlukla ağrı ve sızı bulunan bölgelere masaj yapılma suretiyle kullanılmaktadır.

Toz halinde ise aşağıda belirtildiği şekli ile kullanılması tavsiye edilir.

1 çay kaşığı kadar  sabahları birer kaşık olmak suretiyle su yardımıyla çörek otu yeni öğütülmüş veya ağızda çiğneyerek yenilmelidir. Çiğnemekte zorlananlar havanda ezip öğüterek taze olarak yiyebilirler. Veya macunu yapılıp birer tatlı kaşığı şeklinde de tüketilebilir. Çörek otunun öğütülmüş olarak almayınız evde taze taze kendiniz öğütünüz.

Çörek otunun yan etkileri nelerdir?

Hamilelik süresince kullanılmaması gerekir.  Erken doğuma ve düşüklere neden olabilir.

Çörek otunun bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmasa da kullanmadan önce bir doktora danışılması faydalı olacaktır.

Akdeniz Üniversitesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Coşkun Usta, çörek otunun alerjinin düşmanı olduğunu söyledi. Çörek otunun eski çağlardan beri kullanılan bir bitki olduğunu kaydeden Prof.Dr. Usta, “Ölümden başka her derde deva olarak bilinir. Çağımızın belası ve yanlış beslenmeyle artan alerjik hastalıkların en önemli ilacıdır. Bu alerjik hastalıklar arasında alerjik rinit, egzama ve astım gelmektedir” dedi.

Alerjik hastalıkları bulunanları uyaran Prof. Dr. Usta, “Bahar aylarında burnunuz mu akıyor, gözlerinizde kaşıntı mı var, nefes almakta zorlanıyor musunuz, o zaman ilaç gibi bir gıda olan çörek otunu yanınızdan ayırmayın. Astımı olan hastalar üzerinde yapılan çalışmalarda, bazı astım ilaçlarından daha etkili olabildiği bulunmuştur. Astım hastalarının, mutlaka günde en az 2 kez 1 gram çörek otu kullanması gereklidir” diye konuştu.

Çörek otunun başka hastalıklarda da destek tedavide yararı olduğunu belirten Prof. Dr. Coşkun Usta, sözlerini şöyle sürdürdü: “Neredeyse çayınıza şeker yerine çörek otu kullansanız yeridir. Çünkü ciddi derecede şeker düzeyini düşürmesi ve insülinin etkisini artırması nedeniyle şeker hastalığı ve beraberinde astımı olan hastaların en iyi ilacıdır.”

“İçerisindeki timokin adlı madde, ileride ilaç olma potansiyeline sahip bir bileşiktir. Çörek otu yiyerek vücudunuza ayrıca lizin ve metionin gibi önemli maddeleri, kalsiyum, fosfor ve demir, çinko, magnezyum, manganez, bakır, selenyum, B1, B6, folik asit de kazandırmış olursunuz.” Ayrıca Dr. Coşkun Usta, günde 1 gram iki kez çörek otu yiyerek, bağışıklık sisteminizi güçlendirip hastalıkları vücudunuzdan kovabileceğinizi öne sürdü.

3 Comments on “Çörek Otu Nelere Faydalıdır? Çörek Otu Nasıl Yenir ve Kullanılır?”

  1. Günde 1 tatlı kaşığı çörek otunun destek olarak iştah açıcı ve adet düzenleyici etkisi bulunur.

  2. Çörek otu şekeri düşürmek içinde kullanılır. Erişkinler için 1 tatlı kaşığı soğukpres çörek otu yağı ya da bir tatlı kaşığı çörek otunu yoğurtla karıştırıp yenilir.

  3. Iyi gunler corek otunu ne kadar sure yemek gerekir mesela bir yerde okumustum 6 ay kullan bir ay ara sonra yine 6 ay tuketmek gerek diye bir yildan dolduktan sonra corekotu yemeye devam edemez miyiz zarar verir mi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir