D Vitamini Hakkında Bilgi ve D Vitaminin Faydaları

D vitamini, hayatımızın olmazsa olmazıdır. İnsanlar bunu her ne kadar bilseler de, bilmemezlikten geldikleri sıkça görülmektedir ve genel olarak bireylerin düşüncesi: ”hastalanmayız, bize bir şey olmaz, hastalanırsak düşünürüz…” Ancak son zamanlarda bu şekilde düşünenler out, sağlıklı yaşam tarzını benimseyenler ise in. Ve bu sağlıklı yaşam da doğal yollar ile kazanılmakta.

Doğal yollardan sağlıklı yaşama metabolizmamızı empoze etmek istiyorsak da yapmamız gereken şeylerin başında, vücudumuza yeterli miktarda D vitamini almak geliyor. D vitamini, en çok güneşten alınıyor, ve kış aylarında ise yeterli miktarda güneş bulmak zor. Bu nedenle, D vitaminini güneşten alamadığımız zamanlarda, süt ve süt ürünleri, balık, mantar ya da tahıllı yiyeceklere ağırlık vermemiz gerekiyor.

D Vitaminin Faydaları, D Vitamini

Güneşten maximum derecede faydalanmamız için, günde en az 15 – 30 dakika arası, güneşin altında kalmamız gerekiyor. Ancak bu da yeterli değil. Güneşin, vücudumuza direk temas etmesini sağlamamız gerekiyor. Kollarımıza, bacaklarımıza, ellerimize, sırtımıza ve yüzümüze… Bunu yapamadığımız zamanlarda ise, mutlaka D vitamini içeren besinleri beslenme listemize eklememiz gerekiyor.

Peki nedir D vitamininin bu kadar faydalı olmasının sebebi? Ne işe yarar D vitamini? Herşeyden önce, kemik gelişimi için çok faydalıdır. Dişlerin erken çürümesini önler, bayanlarda kemik erimesini önler, cildi güzelleştirir… Ve D vitamini ile ilgili bilinmeyen bir gerçek daha: gribe karşı etkilidir… Gribe etkinin sadece C vitamininden geldiğine inanılsa da D vitamininin de faydasını yok saymamak gerekir.

D vitamini ihtiyacı bebeklik döneminden itibaren başlamaktadır ve her birey için mutlaka karşılanması gereken bir ihtiyaçtır.

d-vitamini-eksikliği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir