Damacana, Pet Şişe Sulardaki Tehlike ve Dikkat Etmemiz Gerekenler

Gerek yazılı basında gerekse haber kanallarında damacana ve pet şişelerdeki suların ambalajları konusunda sağlığımız için zararlı maddeler bulunduğu duyurusu yapılıyor.  Aslında yeni bir konu değil bu, ama daha önce bu kadar gündeme gelmemişti bu konuda sifali.org  ziyaretçilerini bilgilendirmek için konu hakkındaki bilgileri sizler için derledim.

Pet şişeleri zararlı kılan şişenin plastiğindeki “bisfenol A” veya kısaca “BPA” dediğimiz maddedir. Her gün kullandığımız sayısız üründe bulunan BPA’nın tehlikesi daha çok bardak , şişe,  saklama kabı yiyecek ve içeceklerin muhafazasında kullanılan sert plastik kaplardan kaynaklanıyor. Bunlar içerisinde en önemlisi de BPA ihtiva eden biberonlardır. Ancak Haziran ayında BPA’nın biberonlarda kullanımına ülkemizde yasak getirildi ama pek çok yiyecek ve içecek kabında halen bulunmaktadır. Özellikle sıcak çay, sallama çay ve kahve içilen plastik  bardaklar toksit etkiyi çok çabuk artırıyor.

Pet şişelerin saklanma koşulları da önemli bir husus direk güneşin karşısında bekletilmesi ise zararlı maddenin açığa çıkmasına neden oluyor.

Basında gündeme gelen bu durumu değerlendiren bazı su firmaları ise cam şişede su satışına başlayacak fakat cam şişede su maliyeti yüksek olduğundan üreticilerin pet şişeden vazgeçmeleri de mümkün görünmüyor.

Kimyager Savaş Koç pet şişelerdeki BPA konusunda “Tüm fenollerin bir anlamda zehirleyici etkisi vardır, ama hemen suda çözünecek bir madde değildir. İhmal edilebilir bir oranda vardır. Her şey zehirlidir, ama bunların dozajı önemlidir. Bilindik bir firmadan alınan suyun hemen cam bir damacanaya yada sürahiye koymakta fayda var” dedi.

Ambalajlı su nasıl saklanmalıdır?

  • Sular serin (5-15 derece), karanlık (güneş ışığından uzak) ve kuru (yüzde 50 nemden az) ortamlarda saklanmalıdır.
  • Sular özellikle kimyasallar, deterjanlar, temizlik maddeleri, benzin ve bunun gibi maddelerden mümkün olduğunca uzak tutulmalıdır.

(Gıda Güvenliği Derneği)

Evdeki filtreler suyu tamamen arındırır mı?

Musluklara takılarak kullanılan filtreler, kullanım ilkelerine uygun kullanıldığı takdirde suyun sertliğini azaltma konusunda işlev görebilir. Ev tipi filtreler genellikle yalnızca kimyasal arıtma yapar, mikrobiyolojik açıdan arıtma yapamazlar.

Diğer taraftan evdeki filtre sisteminde UV (Ultra viyole) lamba veya Gümüş filtre gibi özel birimler kullanılırsa su mikroplardan arındırılabilir. Ancak böyle bir sistemin sağlıklı çalışabilmesi için UV lambasının su girişinde hiçbir tortu ve fiziksel partikül olmamalıdır ve lambanın ömrü bitmemiş olmalıdır. (Gıda Güvenliği Derneği)

Tüketici olarak bizler ne gibi önlemler alabiliriz. Nelere Dikkat Etmeliyiz.

  • Plastik su şişeleri buzluğa konulmamalı
  • Arabada bırakılan pet şişedeki sular tüketilmemeli
  • Plastik şişeler dondurulmamalı. Bu durum plastik içindeki Dioksin’i açığa çıkartmakadır. Dioksin denilen kimyasal maddenin kansere neden olduğu, özellikle göğüs kanserine yol açtığı biliniyor.
  • Eve alınan damacanalardaki su hemen bir cam kaba ya da plastik dışı testi gibi bir kaba boşaltılmalı. Su oradan alınıp tüketilmeli
  • Su arıtma cihazları da bazı uzmanlar tarafından öneriliyor.
YouTube Preview Image

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir