Damar Tıkanıklığı İçin Damarları Açan Diyet

Ülkemizde yanlış beslenme alışkanlıkları nedeniyle kalp hastalıkları çok görülüyor. İyi beslenme kalp krizinin önlenmesinde etkili oluyor. Bu yazımızda damar tıkanıklığı ile ilgili bilgiler ve damarları açan diyet listesi yer almaktadır.

Çok yağlı yediğimiz için damar tıkanıklığı problemi yaşıyoruz. Kötü beslenme, sigara, spor yapılmaması erken dönemde kalp hastalığına neden oluyor ne yazık ki.

Bütün organlarımızın sağlığı damar sağlına bağlıdır. Sağlığın temel prensibi sağlıklı bir damar yapısıdır. Damarları tıkayan şey adına kolesterol plağı dediğimiz aslında mangal ateşi gibi için için plaklar vardır. Kalp krizi de bu plaklardan meydana geliyor. Damarın içindeki plaklar aniden bir gün  stres veya aşırı efor sarf edildiğinde bu plaklar yırtılıyor ve buraya biriken kan hücreleri bir kaç dakika içinde bu damarın tıkanmasına neden oluyor. Yaş ortalaması 50 nin üzerinde olan kişilerin %80 nin de bu plaklar görülebiliyor.

Bu plaklar damarı tıkadığında göğsünüzde bir ağrı olur. Bu plaklar damarı %30 gibi tıkadı ise bir farkına varılamayan plaklar en çok kalp krizine neden olan, tıkanan plaklar bunlardır. Bunlar daha çok yırtılıp daha çok kalp krizine neden oluyorlar. Hassas yumuşak plaklar küçük plaklar bir zorlamada birden kalp krizine neden oluyor. 40-50 li yaşlarda genç yaşta vücut buna hazır olmadığı henüz yan yollar açılmadığı için bu yaşlarda kalp krizi daha ölümcül oluyor.

Bu plakların büyümesini diyet yaparak engellememiz lazım. Sağlıklı beslenerek kalp krizi riskinden korunmak mümkün.

Kandaki CRP oranına bakarak damardaki inflamasyonun geçip geçmediğine bakılabilir.

CRP ne demektir. C Reaktif Protein  kelimelerinin kısaltılmasıdır. Sağlıklı insan da düşük miktarlarda bulunan CRP değeri ortalama 0,8 mg/L civarındadır.

CRP niz yüksek çıkarsa bunun araştırılması gerekir.

Kolesterol şişman insanlarda görüldüğü gibi zayıf insanlarda da görülebilir. Kolesterol hücerlerin yapı taşıdır.

Bel çevresi ölçünüz boyunuzun yarısını geçmesin. 1.70 diyelim 2 ye böldüğümüzde 85 geçmeyecek

Erkekler kilo boyunuzun son iki rakamını geçememeli kadınlarda ise eksi 10 düşülmeli örneğin 1.70 boyunda erkeklere 70 kiloyu geçmemeli kadınlarda ise 60 ı geçmemeli

Damar Tıkanıklığı Problemi Yaşamamak İçin Beslenme Önerileri

Peynir önerilmiyor. Kırmızı et de kolesterol vardır ama çok miktarda değildir. Peynir de kolesterol nedeni dir az mikarda tüketin. Piyasada satılan lor peyniri de yağlıdır. Diyet sütü kaynatın, yarım limonu içine sıkın hemen süt lor haline gelecektir. 1 gece önceden yapar onuda süzerseniz sabaha kadar bekletin lor peyniri elde edersiniz.

Et yağsız ise kırmızı et de kolesterol çok düşüktür.

Tavuk etinde de kolesterol vardır. Doğru beslenme ile kolesterol düşer.

İçinde hayvansal yağ olan gıdalardaki yağı karaciğerimiz alır kolesterol yapar ve kana geri atar.

Şekersiz ve sağlıklı beslenmek gerekiyor.

Yumurta kolesterolü yükseltir mi? Yumurtanın beyaz tavsiye ediliyor. Çok zengin bir protein kaynağıdır. Yumurta beyazında ortalama 20 kalori vardır. Yumurtanın beyazını günde 1-2 tane tüketebilirsiniz. Tavaya yağı dökerek değil peçete ile sürüp 2 yumurta beyazını pişirebilirsiniz. Yumurtanın sarısını haftada 1 yiyebilirsiniz. Çok yumurta yiyenlerde kanser oranı artıyor. Haftada 2,5 yumurta yiyenler ve üstünü yiyenler bu araştırmanın sonucu 15 günde 1 yumurta yiyenler kıyaslanmış erkeklerde fazla yumurta yiyenlerde prostat kanseri %81 arttığı görülmüş

Çok yumurta yemek erkeklerde prostat kanseri riskini artırıyor.

Amerika da yapılan araştırmalarda haftada 3 yumurta yemek erkeklerde görülen prostat kanseri riskini artırdığı görülmüştür.

Fırında Soğan Halkaları

Hazırlanacak Malzemeler:

fırın tepsisi
yağlı kağıt

2 büyük soğan
1 fincan susam
2 yumurta akı
4 çay kaşığı mısır unu
sarımsak rendesi
1 çay kaşığı taze zencefil
1 çay kaşığı ince dövülmüş ceviz
yarım çay kaşığı tuz

Yapılışı:

4 tane boş tabağı hazırlayın .

1. tabağa çırpılmış 2 yumurta beyazını koyun.

2. tabağa mısır unu içine ince dövülmüş ceviz ve sarımsak rendesi koyuyoruz. Biraz toz zencefil ekleniyor. Bunlar karıştırılır.

Hazıırlanan soğan halkalarının 2 tarafını yumurtanın beyazına buladıktan sonra hazırladğımız una daldırıp burada da 2 tarafını una buluyoruz

Bundan sonra 3. tabağa susam koyuyoruz. Yeniden yapışkanlık olsun diye bu unlu soğan halkasını bir yüzünü tekrar yumurta beyazına batırıp susama batırıyoruz susamlı simit halkası gibi oluyor. Soğan halkalarını yağlı kağıt serili fırın tepsisine dizin hiç yağ konulmayacak. Bunu önceden ısıtılmış fırında kızarana kadar pişiriyoruz.

Kalp Hastalıkları Uzmanı Dr.Murat Kınıkoğlu bugün 09.11.2012 de Doktorum Programında canlı yayında kalp hastalıkları ve damar tıkanıklığı ile ilgili çok önemli bilgiler verdi. Bu yazımız bu bilgilerden faydalanılarak derlenerek yazılmıştır.

 

 

One Comment on “Damar Tıkanıklığı İçin Damarları Açan Diyet”

  1. Maydanoz limon ve sarımsak hem kalp damarlarınızın içten yağ bağlamasını hem damar sertliğinize karşı mükemmel bir üçlüdür.

    16-17 adet saplı maydanozu blenderin içine atıp taze köy maydanozu olsun. İçerisine 2 yemek kaşığı taze limon ve 1 diş sarımsak atın. 1 bardakta su ilave edip blenderdan geçiriniz. Bunu sabahları aç karna içeceksiniz. Bunu haftanın 3 günü sarımsaklı diğer 3 günü sarımsaksız uygulayın. Sonra tekrar 3 gün sarımsaklı toplam 9 gün olunca 5 gün ara verip tekrar 9 gün ilk 3 günü sarımsak sonra sarımsaksız sonra tekrar sarımsaklı bu eder 18 gün bir kez daha 9 gün tekrarlanıp toplamda 27 gün olacak her 9 günde 5-6 gün ara verilecek yorgunluk ve halsizlik ortandan kalkar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir