Defnenin Faydaları Çok Yönlü Ve Saymakla Bitmiyor

Bir takım bitkiler vardır. Bu bitkilerin içerisinden çok faydalı etkiler elde edilir. Sabunu, yaprağı; ve yağı ile, özellikle Hatay yöresinde yetiştirilen; ve gerekli uygulamaları gerçekleştirilen söz konusu bitkimizin adı DefneDefne yağı, defne yaprağı; ve defne yağı… Faydaları saymakla bitmeyen üç farklı defne ürünüdür. Ancak defnenin kullanımında dikkat edilmesi gereken bir takım unsurlar da yok değildir… Mesela: hamileler, defne kullanımında dikkatli olmalıdırlar. Alerjik reaksiyonları olan kişilerin defne kullanmaması gerekmektedir. Zehirli defne türlerinin de varlıklarını akıldan çıkartmamak gerekir; ve yaban defnesi, Arabistan defnesi gibi defne türlerinin kullanımından uzak durulmalıdır. Kullanılacak olan defnenin, Akdeniz defnesi olmasına önem verilmesi gerekmektedir. Defne yağının faydaları ile, defne hakkındaki bilgilerimize devam edelim:

Defne yağının faydaları arasında ilk sırada, antioksidan etkileri, ve antiseptik etkilerinin olduğunu bilmek gerekmektedir. Defne yağının faydaları arasında, cilt sağlığı ve saç sağlığının da büyük bir yeri bulunmaktadır. Saçlar için etkin bir şekilde kullanılan defne yağının faydaları arasında, kepeklenme ve saç dökülmesi yer almaktadır. Defne yağı, saç tellerinin güçlendirilmesi için aktif olarak kullanılmaktadır. Defne yağının faydaları arasında romatizmal hastalıkların da varlığını bilmek gerekmektedir. Lokal olarak, masaj yağının içerisine defne yağı mutlaka katılmalıdır. Defne yağının faydaları arasında, yanıklara, ağrılara; ve spazmlara karşı iyi gelen özelliklerinden de söz etmek gerekmektedir. Defne yağı, bir takım kremlerin içerisinde yer almaktadır, bu kremlerden ikisi, sedef hastalığını tedavi etmek üzere hazırlanan krem; ve egzema hastalığını tedavi etmek üzere hazırlanan kremdir. Defne yağının faydaları arasında sedef ve egzemaya iyi geldiğinden de söz etmek mümkündür.

Defne yaprağının faydaları arasında ise: idrar söktürücü etkisi ilk olarak sayılmaktadır. Defne yaprağının faydaları arasında mikrop öldürücü özelliğinden de söz etmek gerekmektedir. Defne yaprağının faydaları arasında, adet sancıları, romatizmal ağrılar; ve kas ağrılarına karşı ağrı kesici özelliğinden de söz etmek gerekmektedir.

Defne sabununun faydaları arasında, saçlar için besleyici olması; ve saçlara yumuşaklık ve parlaklık kazandırıcı etkisinden ilk olarak söz etmek gerekecektir. Defne sabununun faydaları arasında, cilt güzelliğine sağladığı katkıdan söz etmemek kesinlikle yanlış olacaktır. Defne sabununun faydaları arasında, kuru cildin nemlendirilmesi, deri gözeneklerinin açılması da sayılmalı iken, defne sabununun faydalarından bir diğerinin de cildi nemlendirmesi olduğu bilinmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir