Demir Eksikliğine Bağlı Kansızlık Tedavisi

Daha önceki yazımızda kansızlığın belirtileri ve nedenleri hakkında bilgiler yer alıyordu. Bu yazımızda ise uzmanların kansızlık tedavisi ile ilgili verdiği bilgiler yer almaktadır.

Demir Eksikliğine Bağlı Kansızlık Tedavisi, Demir Eksikliğine Bağlı Kansızlık, Kansızlık Nasıl Tedavi Edilir, Demir Eksikliğine Bağlı Kansızlık Nedir, Kansızlık Nedir, Kansızlığın Belirtileri

Demir Eksikliğine Bağlı Kansızlık Tedavisi

Kansızlığın tedavisi konusunda öncelikle bilinmesi gereken kansızlığın nedeni olmalıdır. Kansızlığın nedeni öğrenildikten sonra mesela en çok görülen kansızlık nedeni demir eksikliğinden kaynaklanandır. Demir eksikliğine bağlı kansızlık tedavisinde bu demirin yerine konması yolu ile kansızlık tedavi edilir. B12 ve Folik asit eksikliğinde de benzer bir durum vardır.

Eğer kansızlık ciddi bir kan hastalığı ise  o halde ona yönelik bir tedavi yapılması gerekir. Eğer bir lösemi bulgusu belirtisi ise o zaman köseminin tedavi edilmesi lazımdır.

Kansızlık ilaçlar ile giderilse de kimi durumlarda bu tekrarlayabilir. Özellikle bayanların özel günlerinde meydana gelen kanamaların uzun sürmesi, sık doğumlar gibi durumlarda demir eksikliği giderilip kan düzeyleri normal değerlerine gelse bile daha sonradan tekrar kansızlık olabilir. Bu gibi durumda olan hastaların takip edilerek hemoglobin düzeylerinin normalin üzerinde tutulmaya çalışılması gerekir.

Demir hapları normal şartlarda iştah açmaz. Bu nedenle kilo aldırmaz ancak bir insanın ciddi anlamda kansızlığı varsa ve bu tedavi edildikçe iştahında da bir artış olabilir. Asıl kilo aldıran demir ilacı değil demir yapıyor diye yenilip içilen yiyecekler olabilir. Bunlar ciğer, pekmez, keçiboynuzu pekmezi bunlar kalorili yiyecekler olduğundan kilo aldırabilir.

Uygun demir ilacı alınırsa ve bu aç karna alınırsa bu alındıktan 1 veya 1,5 saat sonra istediğinizi yiyip içebilirsiniz bu aşamada sadece su içebilirsiniz eğer bu şekilde alınırsa kansızlık ne derece olursa olsun 3 hafta ile 1 ay arasında yarı yakın düzelir. Kayıp çok fazla değilse 2. ayda düzelmeye gider.

Uyarı: Kansız olduğunu düşünüyorsanız bunun nedeni öğrenmek için bir sağlık kuruluşuna başvurunuz. Asla kendi kendinize tedavi ve ilaç kullanmak gibi bir yanlış yolu seçmeyiniz. Doktorunuzun önereceği tedavi yolunu tercih ediniz. Bu yazı sadece bu konuda sizlere bilgi vermek için yazılmıştır. Hastalıkların teşhisi ve tedavisi gibi bir amacı yoktur.

One Comment on “Demir Eksikliğine Bağlı Kansızlık Tedavisi”

  1. Demirin emilimini azalttığı için demir ilaçlarını ve demir içeren besinleri yoğurt ile birlikte tüketmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir