Deprem Çantasında Neler Bulunmalı

Bir önceki yayınımızda deprem anında yapılması gerekenler ve depremde enkaz altında kalırsak neler yapmalıyız bunlar ile ilgili bilgiler vermiştik. Elbette deprem anında panik ile birçok şeyi unutabilir veya ne yapacağımızı şaşırabiliriz ancak en azından uzmanların paylaştığı bazı bilgiler aklımızın bir köşesinde kalırsa bize çok şey kazandırabilir.

Deprem Çantası deprem öncesinde hazırlanarak yakımızda kolay ulaşabileceğimiz bir yere durmalıdır.

Deprem çantasında neler bulunmalı

Bunları kısaca şu şekilde sıralayabiliriz.

Fermuarlı bir deprem çantası
Çantanın içindeki malzemelerin listesi ve son kullanma tarihleri yazılır.
1-2 şişe su
Bisküvi ve  meyve suyu (son kullanma tarihlerine göre)
El Feneri Ve Yedek Piller
Düdük ( Düdük hemen yanımızda da durabilir.)
Toz maskesi Deprem çantasına ek olarak, yatağın yanıbaşında, ofis masasında, günlük çantada vb. de bulundurulması faydalı
İlk yardım kiti (son kullanma tarihlerine göre)

Acil durum iletişim listesi Acil durumlarda kimlerin aranmasının uygun olacağını belirleyip telefon vb. bilgilerin hazırlanması
Çok amaçlı bir çakı
Tapu, sigorta, ehliyet vb. önemli belgelerin kopyaları
Önemli evraklarınızı asıllarını su geçirmez bir poşetin içinde saklayabilirsiniz.

Bu yukarıda belirttiklerimiz deprem çantasında olması gereken malzemeler bu malzemelere ek olarak istenirse iş eldiveni, ip, çorap, çamaşır, havlu, telefon kartı, çengelli iğne, kazak, şapka, sabun, ıslak mendil (son kullanma tarihlerine göre), çocuklara, bayanlara, yaşlılara, ev hayvanlarına dönük ihtiyaç malzemeleri Bebekler için bebek bezi, biberon, mama, vb., bayanlar için hijyen kiti (son kullanma tarihlerine göre)

Deprem çantasında bulunması gerekenleri sizler için sıraladık sizinde eklemek istediğiniz malzemeleri olursa bunları yorum bölümünden belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir