Depremde Enkaz Altından Kurtulmak İçin Yapılabilecekler

Her geçen gün, haberlerde, yeni bir deprem senaryosu duyar hale geldik. Bu durum elbette hepimizin korkmasına sebep oluyor; ve, olduğumuz yerlerden kaçıp gitmek; depremin korkutan yüzü ile karşılaşmamak istiyoruz; ama şu bir gerçek ki, depremden kaçışımız yok. Deprem bölgesi olan; ya da deprem bölgesi olmayan herhangi bir yerde, depremle karşılaşmamızın ihtimali oldukça yüksek. Madem depremden kaçışımız yok, o halde, depremden kurtulmanın yolları hakkında bilgi sahibi olmalıyız. Bulunduğumuz yapıların sağlamlığına güvenmemeli; depreme herhangi bir yerde yakalanabileceğimizin bilincinde olmalıyız. Her an bir enkaz altında kalabileceğimizi düşünerek, depremden kurtulmanın, enkaz altında sağ kalabilmenin yollarını öğrenmeliyiz. Bu yazıyı size, bu amaçla hazırladık…

Olası bir depremde, enkazdan sağ çıkmanın yolları hakkında bilgi vermeden önce, sizlere şunu belirtmeliyiz ki: depremde sağ kalmak istiyorsanız, kesinlikle paniğe kapılmamalısınız. Enkaz altında kaldığınız takdirde, enerjiye; ve en önemlisi de, yaşam enerjisine ihtiyacınız olacak. Bu nedenle, enkaz altında kalmanız halinde, panik olmadan, bağırıp çağırmadan, sizi kurtaracak olan kurtarma ekibini beklemeniz gerektiğini bilmelisiniz. Enkazdan sağ kurtulmak istiyorsanız, az önce de belirttiğimiz gibi, her an depreme yakalanacakmış gibi hazırlıklı olmayı alışkanlık haline getirmeniz gerekmektedir. Her an yanınızda bir düdük bulundurabilirsiniz. Bağırarak harcadığınız eforu korumak adına, bir ses duyduğunuzda; ya da birisinin sizden işaret beklediğini anladığınız durumlarda, o düdüğü çalmalı; ve enerjinizi kendinize saklamalısınız.

Enkazda sağ kalmak istiyorsanız, enkaz altında kaldığınız takdirde, kendinize hemen çelik bir cisim bulmayı da deneyebilirsiniz. Sizden işaret; ya da hayat belirtisi bekleyen bir kişiye, o çeliği sert bir yere vurarak, sağ olduğunuzu belirtebilirsiniz. Bu sayede de yine, enkaz altından sağ kurtulabilmek için bir adım atmış olursunuz.

Peki enkaz altında kalırsanız duruşunuz nasıl olmalıdır? Uzmanlar, enkaz altında kalan kişilerin, cenin pozisyonunda durmalarını önermektedirler. Bu şekilde, enkaz altında gelebilecek olan tehlikelere karşı daha savunma durumunda olabilmenizin olanaklı hale geleceği, savunulan düşünceler arasında yer almaktadır.

Hepimizin umudu, deprem gibi olumsuz bir durumla karşı karşıya kalmama isteğidir; ama olur da böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız da, ne yapmanız gerektiğini, o anda değil; o andan önce öğrenmeniz gerekmektedir.

YouTube Preview Image

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir