Depresyon Nedir? Belirtileri Nelerdir? Depresyon Nasıl Tedavi Edilir?

Toplumumuzda depresif duygu olan durum ile depresyon sıkça karıştırılmaktadır. Zaman içerisinde insanlar, üzüntülü, kaygılı, mutsuz dönemler geçirebilir. Çeşitli etmenler nedeniyle ortaya çıkan üzüntü hali normal yaşamın bir parçası olarak görülmektedir. Ancak bu durumun uzaması, nedenli ya da nedensiz şekilde tekrarlaması bir ruh sağlığı sorunu haline dönüşecektir. Depresyon’da duygu ve düşünce davranışları etkilemektedir. Gerekli önlemlerin alınmadığı durumda bu sorun yıllarca sürebilir.

Bu yazımızda depresyon nedir nasıl tedavi edilir, depresyon belirtileri nelerdir konuları hakkında bilgiler sunacağız.

Depresyon nedir, nasıl tedavi edilir?

Depresyon nedir sorusu hakkında kısaca yukarıda sizleri bilgilendirmeye çalıştık. Depresyon nasıl tedavi edilir sorusu hakkında detaylı bir bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Depresyon nedir nasıl tedavi edilir sorusunu cevaplamadan önce depresyon belirtileri hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. İşte depresyon belirtilerinden bazıları…

Depresyon belirtileri nelerdir?

*Sigara ve alkol tüketiminde artış görülmesi, keyif verici uyarıcı maddelere yönelinmesi.
*Cinsel yönden problem yaşama, cinsel isteksizlik.
*Motivasyon ve ilgi kaybı 
*Depresyon belirtileri arasında yorgunluk, bitkinlik ve halsizlik görülebilmektedir.
*Daha önce keyif alınan hiçbir eylemin kişiyi mutlu etmemesi,
*Uyku bozuklukları, uykuda daralma, huzursuzluk,
*Hırsızlık ve hırsızlığa olan ilginin artması,
*Çeşitli takıntıların oluşması,
*İntihara meyilli olunması,
*Sürekli tekrarlayan baş ağrıları,

Depresyon bir duygu durum bozukluğudur. Depresyonun da çeşitli tipleri vardır. Depresyon tipleri içinde en çok bilinen ve toplumda çok sık görülen majör denilen depresyondur. Majör depresyonda hafif-orta ve ağır şiddette olabilir. Minör depresyon ise  daha hafif kısmi depresyon belirtileri ile giden bir rahatsızlık olabilir. Bazen depresyon belirtileri hafif ancak iki yıl veya daha uzun süre devam edebilir bu durumda distimiden söz edilir. Depresyonun alt tipleri içerisinde olan psikotik depresyon düşüncenin de bozulmasının eşlik ettiği bir depresyon türüdür. Atipik depresyon depresyon belirtilerinin ters görüldüğü yani uykusuzluk yerine aşırı uyuma görüldüğü bir depresyon tipidir.

En sık görülen belirtiler arasında yer almaktadır.

Depresyon nasıl tedavi edilir?

Öncelikle ne tür bir depresif durumun yaşandığı belirlenerek bir tedavi haritası ortaya çıkarılmalıdır. Genel olarak depresyon tedavisi hakkında bilgi vermek gerekirse;

Depresyon, ayakta tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır ancak intihar girişimi ya da riski var ise hasta mutlaka bir kliniğe yatırılarak tedavi edilmelidir. Depresyon tedavisinde aşağıda yer alan yöntemler kullanılmaktadır.

İlaçla tedavi: İlaç tedavisinde kullanılan antidepresanlar beyinde bozulmuş ya da hasar görmüş kimyasallar üzerine etki yapmaktadır. Daha önce hasta ya da ailesinde herhangi bir kişi benzer bir tedavi görmüş ise, aynı ilacın kullanılması tavsiye edilmektedir.

Psikoterapi: Psikoterapi de kişide görülen sorunların giderilmesi ya da eksilen yönlerin tamamlanması, motivasyonun tekrar kazandırılması amaçlanmaktadır.

EKT: Elektrokonvülsif tedavi olarak bilinen bu yöntem intihara meyilli ya da davranış bozukluğu yaşayan kişilerde kullanılmaktadır. Bu yöntemde elektrotlar kullanılarak sara nöbeti oluşturulmaktadır. Tedaviyle birlikte takviye amaçlı çeşitli vitamin ve mineral destekleri de kullanılmaktadır.

Depresyon tedavisinde kullanılan tüm yöntemler ve ilaçlar uzun vadede sonuç alınacak yöntemleri içermektedir. Hastaların ilaçları kullanırken belirtilen kullanma süresi ve şekline özen göstermesi gerekmektedir. Kısa vadede istenilen sonucun alınmaması, hastanın tedavi sürecini etkilememelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir