Depresyon Nedir? Depresyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Depresyon zihinsel,  duygusal, bedensel ve davranışsal gibi bazı psikolojik sorunlarını ortaya çıkmasıdır. Depresyon’un en belirgin hali ruhsal çöküntü, mutsuzluk ve hayattan zevk almamaktır.  Depresyonda olan insan mutsuz, ümitsiz ve karamsar olur. Eskiden zevk alarak yaptığı işleri yapmak bile istemezler. Yoğun suçluluk duyguları hissederler.

Depresyon zihinsel faaliyetlerde bulunmamızı engelleyen bir faktördür. Depresyona giren insanda görülen en belirgin özellik dikkatini toplayamamak ve unutkanlıktır.

Depresyon Belirtileri;

İnsanların %25’inin en azından hayatının bir bölümünde depresyon geçirdikleri ortaya çıkmıştır. Peki, depresyona girdiğimizi nasıl anlarız? Aşağıda sıraladığımız problemlerin çoğunu hissediyorsanız bir hekime başvurmanızda fayda var.

  • Keyifsizlik ve intihar düşüncesi
  • İştah ya da cinsel istek kaybı
  • Kendinize olan saygı azalması
  • Hiçbir şey yokken yorulmak
  • Kaygı
  • Sebepsiz Acılar Ve Ağrılar
  • Eğer Bu Maddelerden birkaç’ını içeriyorsanız bir uzmanla görüşmenizde fayda var.

Depresyon Nasıl Tedavi Edilir?

Eğer uygun bir şekilde tedavi edildiği zaman günümüzde en rahat ve kolay bir şekilde tedavi edilebilinecek bir hastalıktır. Fakat insanımız bazen çok yanlış bilgiler ışığında depresyondaki insanlara yanlış yola sürükleyerek tedavi olmalarına bazen engel olabilmektedirler. Uygun bir tedavi için tek yol en kısa zamanda bir hekimle problemlerinizi konuşup sorunları hekime anlatarak hekimin size dedikleri tedavi yöntemlerini uygulamanızdır. Asla bir hekime danışmadan yakınlarınızdan aldığınız ilaçları veya şifalı bitkileri kullanmamanız ve içmemeniz gerekmektedir. Bilinçsiz ilaç kullanımı hastalığınızı daha kötü etkileye bildiği gibi bazen ölümlerle bile sonuçlanabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir