Deve Dikeninin Faydaları, Deve Dikeni Hakkında Çok Şey

Şifalı bitkiler arasında, kendisine, Eski Yunanlıların döneminden bu yana yer bulmuş olan deve dikeninden bahsedeceğimiz bu yazımızda, deve dikeni ile ilgili merak ettiğiniz pek çok şey hakkında bilgi sahibi olmanın yararını, ilerleyen günlerde yaşayacağınızı umuyoruz. Deve dikeninden, Eski Yunanlıların döneminde, karaciğer hastalıklarının tedavisi amacı ile yararlanılmaktaydı.

Deve dikeninden, Çin tıbbında da, yaklaşık 2000 yıldır yararlanılmaktadır. Karaciğerde, toksik hasar sebebi ile meydana gelen problemlerin tedavisinde deve dikeninden yararlanılırken, bununla birlikte, deve dikeni ile, sirozun dahi tedavisi gerçekleştirilebilmektedir. Deve dikeninin karaciğere etkileri üzerine yapılan 300’den fazla araştırma bulunmakla birlikte, yapılan bu araştırmaların genelinin Avrupa’da yapıldığını da belirtmek gerekmektedir.

Belirtilen sebepler nedeniyle deve dikeninden, karaciğer dostu, karaciğeri toksinlerden koruyan; ve bununla birlikte, karaciğerin yaşlanmasını geciktiren bir etkisinin bulunduğu da belirtilmektedir. Bunun nedeni, deve dikeninin, karaciğerin günlük faaliyetlerini yerine getirmesini sağlamak; ve hücrelerin kendisini yenilemesini desteklemektir.

Deve dikeninin faydaları arasında, deve dikeninin içeriğinde bulunan yüksek miktarda antioksidan sayesinde, toksinlerin vücuttan atılmasına katkısından da söz etmek gerekmektedir. Deve dikeninin faydaları arasında, alkol tüketimine bağlı karaciğerin fazla çalışmasının sonucunda meydana gelebilecek olan siroz hastalığının; ve bununla birlikte, hepatit gibi problemlerin giderilmesi ve önlenmesinden de söz etmek gerekmektedir.

Deve dikeni kullanımı, kapsül olarak gerçekleştirilmelidir. Çünkü, deve dikeninin faydalarını ortaya koyan maddeler suda çözünmedikleri için, deve dikeninin kullanımının çay olarak gerçekleştirilmesinin bir anlamı bulunmamaktadır. Deve dikenini günde 200 mg ile 420 mg arasında tüketmek önerilmektedir; bunu da, üçe bölerek, farklı zamanlarda içmenin gerekliliği uzmanlar tarafından vurgulanmaktadır.

Alkol sebebiyle karaciğerde meydana gelen hasarın ortadan kaldırılması için deve dikeni ekstresi kullanacak olan kişilerin, iki ay deve dikeni kullanmaları yeterli olacaktır; fakat deve dikeni kullanımı karaciğerde hepatit problemi için gerçekleştirilecekse, altı ay ile oniki ay arası bir zaman diliminde deve dikeni kullanımının gerçekleştirilmesi gerektiği belirtilmektedir.

Deve dikeni, sürekli kullanımı olan bir bitkisel ilaç olmadığından dolayı, deve dikeninin kapsülleri de piyasada sahte olarak bulunabilmektedir. Bundan dolayı, deve dikeni kapsüllerini, güvenilir firmaların ürünleri arasından satın almanız gerekmektedir.

Antidepresanve karaciğer ilaçları kullanan kişiler deve dikeni kullanmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir