Dikkat! Uyurgezerlik Tehlikeli Bir Hastalık

Uyurgezerlik tıp bilimindeki adıyla somnambülizmolarak bilinir. Nedeni tam olarak açıklanmayan bir uyku bozukluğudur. En bilindik tanımı, derin bir uykudan uyanamama halidir. Kişi uykusundan ayılmak için mücadele eder fakat başaramaz.

Uyurgezerlerin gözleri aralık yada tam açıktır. Bazıları konuşur hatta soru sorarsanız cevap verir, bazıları bağırır, el kol işareti yapar. Çünkü uyurgezerin şuuru uykuda olduğu halde, duyu organları uyanıktır. Uyandıklarında uykuda yaptıklarını hatırlamazlar. Daha çok psikolojik rahatsızlıkların sonucu ortaya çıktığı savunulur. Bazı insanlara genetik olarak miras kalmıştır. Bazı kimselerde de nörolojik tabanlıda olabilir. Aşırı yorgunluk ve strese bağlı duyarlılığın arttığı dönemde bu rahatsızlık şiddetini artırır. Uyurgezerlik atakları birkaç dakika ile yarım saat arasında sürer. Genellikle de uykunun ilk evresinde ortaya çıkar. Derin uykudan hafif uykuya geçerken. Daha çok çocuklarda ve ergenlerde görülür. Bunların arasında da erkek olanlarda daha sık rastlanılır.

uyurgezerlik

Uyku sırasında bir gezinme halidir. Tıpta bir zihin hastalığı olarak kabul edilir. Aslında uyku sırasında görülen rüyaların harekete dönüşme halidir. Bu hastalar uzun mesafe dolaşabilirler, evden çıkıp gidebilirler, balkon gibi düşme tehlikesi olacak yerlere çıkabilirler. Bu nedenle bu rahatsızlığı bilinen kişiler, aileleri tarafından izlenmelidir. Asla uyku esnasında uyandırılmamalıdır. Kesin komutlarla yatağa yatırılmalı yatakta normal şekilde uyandırılmalıdır. Bu hastalık yaş ilerledikçe azalır. Tedavisinde telkin vermek önemlidir. Ruhsal bozuklukla ortaya çıkan bir hastalık olduğu için ikna ve irade kuvvetlendirici eksersizler iyi sonuç verebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.