Dilara Koçak’tan Gelen Sağlıklı Beslenme Bilgileri

Sağlıklı yaşam için bir takım altın kurallar vardır. Sağlıklı yaşamın altın kuralları arasında, sağlıklı beslenmenin de yer aldığının bilinmesi gerekmektedir. Sağlıklı beslenme denildiğinde, sağlıklı yaşam için gereken sağlıklı beslenmenin, uzman diyetisyenlerden alınan tavsiyelerle hazırlanan bir beslenme programı ile gerçekleştirilmesi, kişilerin sağlıkları ve sağlıklı yaşam için bilmeleri gereken altın kural için büyük önem taşımaktadır. Ünlü diyetisyen Dilara Koçak da, sağlıklı yaşam ve sağlıklı beslenme için bir takım önerilerde bulunarak; ilgililerine faydalı bilgiler vermiştir. Sağlıklı beslenme için, kişilerin sofralarında bulundurmaları gereken bir takım gıdalar bulunmaktadır. Bunların arasında, kefir, enginar ve zencefil, başrol gıdaları olarak sayılabilmektedir. Dilerseniz, Dilara Koçak’ın önermiş olduğu, kefir, enginar; ve zencefilin, sağlıklı yaşam için, hayatımızda ne şekilde rol oynadığına kısaca göz atalım:
Kefirin faydaları: Kefirin faydaları arasında, sindirimi güçlendirmesi ilk olarak sayılabilirken; bunun yanında, kefirin faydaları arasında sayılabilecek bir diğer faydasının da, bağışıklık sistemini güçlendirmek olduğunu söyleyebiliriz. Dilara Koçak’ın belirttiğine göre, kefirin faydaları arasında, bağırsak duvarının zararlı maddelerden korunması, yiyeceklerin hazımlarının kolaşlaştırılması, bağırsak geçirgenliğinin minimum düzeye indirgenmesi, ishal tedavisi ve ishali önleme… Kefirin faydaları arasında saydığımız tüm bu noktaların yanında, pek çok uzmana göre, kefir, 80 yaşından büyük kişilerin yaşam anahtarı olarak görülmektedir. Ve kefir, sıcak yaz günlerinde, soğuk içecek olarak tercih edilebilmektedir.
Enginarın faydaları: Enginarın faydalarından faydalanmak için çok elverişli bir dönemde bulunduğumuzu belirten Dilara Koçak, taze olarak bol miktarda enginar bulunabileceğini belirtiyor. Enginarın faydaları arasında, en önemli etkisinin karaciğerimize olduğunu pek çoğumuz biliriz. Enginarın faydalarından yararlanmak için, haşlayarak salatalarınıza ekleyebileceğinizi belirten Dilara Koçak, zeytinyağlı olarak tüketilebilecek olan enginarın, pirinç ve bulgur karışımı ile içinin doldurularak, enginarın faydalarında yapraklarından da yararlanılabileceğini belirtiyor. Enginarın içeriğinde bulunan, kalsiyum, manganez, potasyum, A vitamini, B1 vitamini ve C vitamini ile, enginarın faydaları arasında yer alan karaciğeri arındırması ve kolay safra akışının sağlanmasından bahsedebiliriz. Enginarın faydaları içerisinde, kandaki kolesterol seviyesini düzenlemesi, bağırsaklarda sindirimin kolay gerçekleştirilmesi gibi etkilerinin de sayılabileceğini, Dilara Koçak’tan öğreniyoruz.
Zencefilin faydaları:
Zencefil, pek çok sağlık sorununda, bitkisel tedavi yöntemleri arasında kullanılan ilk on bitki arasında yer almaktadır ibaresini kullanan Dilara Koçak, zencefilin faydalarının saymakla bitmeyeceğini belirtiyor. Zencefilin faydaları arasında, mide bulantısını gidermek ve önlemek, diş ağrısını geçirmek, astım ve diyabet gibi hastalıkları tedavi etmek, kas ağrılarına çare bulmak gibi pek çok faydadan söz edebilmek mümkündür. Ancak unutmamak gerekir ki, zencefilin faydaları, bu sayılanlardan çok daha fazladır…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir