Diş Apsesi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Genellikle ağız içerisinde diş çürümesi ile başlayan apseler, bireylerin pek fazla ciddiye almadığı bir durum olsa da gerekli tedavi şekillerinin uygulanmadığı durumlarda ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Öncelikle apsenin estetik açıdan yarattığı sorunları ele almak gerekirse, diş apselerinde hem kişilerin günlük yaşamı sekteye uğrayacak hem de kötü bir görünüme neden olacaktır. Ancak estetik kısmından daha fazla sağlık açısından apselerin zamanında tedavi edilmesi gerekmektedir.

Dişte başlayan çürüme ile bakteriler diş özünü enfekte etmeye başlamaktadır. İlerleyen aşamalarda enfeksiyonun kök ve çevre bölgelere yayıldığı görülecektir. Oluşan bu durum apse olarak adlandırılmaktadır. Çürümelerde önemli olan enfeksiyonun kemiğe ulaşıp ulaşmadığıdır. Eğer enfeksiyon çürüğe ulaşıyor ise büyük ihtimalle diş kaybedilecektir. Apse, belirli dönemde diş ve ağzın diğer bölgelerinde ağrılara neden olabilir. Diş kökünün ölmesi ile ağrılar azalsa da enfeksiyonun kemiğe verdiği zarar devam edecektir.

Diş Apsesi Nasıl Tedavi Edilir?

Genellikle bu durum ile karşılaşan kişiler bir hekime başvurmak yerine aspirin ya da diğer ağrı kesiciler ile kısmi olarak ağrıları geçirmeyi hedeflemektedir. Geçici olarak ağrıları gideriyor olsanız da kalıcı bir çözüme bu yol ile ulaşamazsınız. Bir diğer önemli konu apse üzerine herhangi bir ilaçlı yöntemin doktor tavsiyesinde uygulanmamasıdır.

Diş apselerinde geçici çözüm olarak saat başı ılık ve tuzlu su ile ağzın gargara edilmesi önerilebilir, ancak bununda bir tedavi yöntemi olmadığı unutulmamalıdır.

Geçmiş yıllarda diş çekimi ile çözülen bu sorun günümüzde cerrahi müdahale ile dişin kurtarılmasıyla sonuçlanabilir. Daha detaylı bilgi için diş hekiminize başvurmanız gerekecektir.

Diş apsesi için hangi antibiyotik kullanıldığını diş hekiminiz veya eczacınızdan öğreniniz. Size verilen antibiyotik bitene kadar kullanınız.

Diş Çürümesine Yol Açan Bazı Yiyecekler:

Patlamış mısır ve cips dişlerin çürümesine neden olur.

Yapışkanlı yiyecekler, asitli içecekler diş çürüğüne zemin hazırlar.

Yemeği yedikten sonra diş fırçalanacak tabiki ayran, yoğurt süt ürünleri ile olan içecekler önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir