Diş Eti Kanamalarına Dikkat Edin!

Diş eti kanamaları günümüzde basit bir sorun olarak görülse de başlı, başına bir hastalık olduğu unutulmamalıdır. Kimi durumlarda diş eti kanamaları tamamen diş kayıplarına, çeşitli ağız ve diş eti sorunlarına neden olabilir.

Diş eti kanamalarında genellikle ağız ve diş bakımının yeteri kadar yapılmaması etkilidir. Ayrıca gebelik döneminde yaşanan hormonal değişimler, bazı damar hastalıkları ve kalıtsal sorunlarda diş eti kanamalarına neden olabilir. Diş eti kanamalarında kanama durdurulmaz ise, dişi tutan kemik dokusu eriyerek dişin tamamen kaybedilmesine neden olmaktadır.

Diş eti kanamasının nedenleri nelerdir?

Diş eti kanamalarının basit bir sorun olduğunu unutmamalısınız. Öncelikle diş eti kanamalarının diş eti iltihabının bir habercisi olduğunu bilmelisiniz. Diş eti kanamalarında temel sebepler, ağız ve diş bakımının yeterince yapılmaması, yeteri kadar diş sağlığının korunmaması, hamilelik dönemi hormonal değişimler ve kalıtsal sorunlar etkili olmaktadır. Diş eti kanamalarında oluşan iltihap sağlam dişlerinde kaybedilmesine neden olabileceği gibi geri dönüşü de mümkün değildir. Eriyen diş dokusunun geri getirilmesi mümkün olmayacaktır.

Diş eti kanamalarında kişilerin düştüğü en büyük hata ise diş fırçalamasının bırakılmasıdır. Hastalar, kanama olması durumunda diş fırçalamasına devam etmelidir.

Diş eti kanamalarında alınabilecek önlemler nelerdir?

Diş eti kanamaları sonrasında ortaya çıkan ilk sorun ağız kokularıdır. Diş eti kanamaları hafife alınmaması gereken bir sağlık sorunu olup sorunun çözümünde kanama etkeni olan etmenlerin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Eğer kanamalar da iltihap oluşumu görülmüş ise, iltihap mutlaka ilaçla kurutulmalıdır. Dişlerde ılık tuzlu su ile gargara yapılması da tedavide olumlu etki yaratacaktır.

Diş eti kanamalarına bitkisel çözüm önerileri

Diş eti kanamalarında ebegümeci, pelit otu, mazı tozu, papatya, nar çiçeği ve sirke karışımı kullanılabilir. Uygulama şekli ise aşağıda belirtildiği gibidir.

Ebegümeci çiçeği ve papatya kurutulduktan sonra sıcak suda demlenmelidir. Elde edilen karışın sirke ile karıştırılarak dişlere sürülmelidir.

Taze pelit otu ve mazı tozu kurutularak öğütülmeli elde ettiğiniz karışım nar çiçeği ve sirke ile karıştırılarak dişlere sürülmelidir.

One Comment on “Diş Eti Kanamalarına Dikkat Edin!”

  1. Diş eti kanaması herkesin başına gelen bişey heralde öyle değil mi arkadaşlar… Birsürü kişi de iltihaplanma oluyodur yani.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir