Diş Eti Sağlığı Önemlidir

Bu, oldukça eski bir bilgidir; ve denir ki, insanın sağlığı, tüm organların birbirine bağlı olması ile bütünlük kazanır. Yani sağlığımızda, bir organımız; bir diğer organımızı etkiler. Bu etkilenme, diş sağlığı ile, atardamar arasında da bir bağlantının olabildiğini ortaya koydu. Diş etimiz üzerinde ortaya çıkabilecek olan iltihaplara neden olan bakterilerin, atardamar yani aort üzerinde de bir takım etkileri olduğu ortaya çıktı.

Diş eti iltihaplarına sebep olan bakterilerin, atardamar üzerinde nasıl bir etki oluşturduğuna göz atmak istersek: vücut üzerinde, enfeksiyon ve hastalıklarla savaş halinde olan akyuvarların, kan pıhtılarının oluşumunda görev alan bir türünün, hücreler üzerinde birikerek öbekleştiği görülmüş; ve bu durumun da, atardamar duvarlarına zarar verdiği, Fransız bilim adamları tarafından ortaya çıkartılmıştır.

Bu durumda ne yapılabileceği sorusuna ise, araştırmayı yapan bilim adamları, şu şekilde bir açıklama getirdiler: diş eti sağlığına gereken önem verildiği; ve diş eti sağlığının kontrolü sağlandığı müddetçe, buna benzer bir durumun, kişilerin başına gelmemesi muhtemel. Ancak bunun aksi bir durum söz konusu olduğunda, diş eti sağlığı aort sağlığına bağlı olarak değişim gösterebilir.

Bilindiği gibi aort, kalpten gelen temiz kanı vücuda dağıtarak pompalayan atardamardır. Aortun karın boşluğunda olan bölümüne abdominal aort adı verilmektedir. Abdominal aortun genişlemesi durumunda ise, bireylerin sağlıkları, oldukça önemli ölçüde etkilenmektedir. Abdominal aort genişlemesi olarak adlandırılan bu sorun, 65 yaş üzerindeki bireylere bakıldığında, erkeklerin %2 – %13 aralığındaki bir kısmında görülürken; kadınların ise %6’sında görülmektedir.
Damarlarımızın, kalbimiz ile doğrudan bağlantılı; ve kalp sağlığının da bu sorunlar ile birlikte olumsuz etkilenme durumunun söz konusu olduğunu düşünecek olursak, diş bakımımıza, sadece estetik açıdan değil, sağlığımız açısından da ne kadar önem vermemiz gerektiğini daha net bir şekilde anlayabilmiş oluruz. Bu nedenledir ki, diş bakımında bakterilere karşı kendimizi korumamızın oldukça büyük önemi bulunmaktadır.

Diş bakımında özellikle dikkat edilmesi gereken durumlar: bakterilere karşı etkili bir diş macunu ile, dişi düzenli olarak fırçalamak, diş ipi kullanmak, diş hekimine düzenli olarak giderek gerekli kontrolleri yaptırmak; diş macunu ve diş fırçasının olmadığı zamanlarda, şekerli ve sütlü gıdalar tüketildiğinde, ağzı mutlaka çalkalamak gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir