Diş Sağlığı İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz

Diş Sağlığı İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dişler kişilerin dışarıya açılan ilk kapısı olarak görülebilir. Genellikle insanlar, karşılaştıkları kişilerde ilk olarak dişlere dikkat etmektedir. Bu nedenle ağız sağlığıyla birlikte diş sağlığı da hem görünüm hem de sağlık açısından büyük önem arz etmektedir.

Size hekiminiz, dişlerinizi fırçalamanız ve diş ipi kullanmanız konusunda önerilerde bulunmuş olabilir. Başlangıç olarak bunlar doğru olsa da diş sağlığınızı koruyabilmek adına yeterli değildir. İşte diş sağlığını korumanıza yardımcı olabilecek bazı öneriler.

Tükettiğiniz gıdalara ve ürünlere dikkat edin!

Tükettiğiniz gıdalar, genel vücut sağlığınızı olduğu kadar diş sağlığını koruyabilmek içinde önemlidir. Yediğiniz yiyecekler gelişiminizi etkilediği kadar dişlerinizi de etkilemektedir. Örneğin kalsiyum içeren gıdalardan bol miktarda tüketmeniz diş sağlığınızı korumanıza yardımcı olacaktır. Bugün popüler kültürün etkisiyle sık, sık tüketilen fast food tarzı yiyeceklerde az miktarda bulunan kalsiyum balık, süt ve peynir gibi gıdalarda bol miktarda bulunmaktadır.

Ayrıca gıdalar dışında güneşin etkisi ile dikkatli yararlanıldığı durumlarda D vitamini ihtiyacı karşılanabilir.

Şekerli Gıdalara Dikkat!

Şeker, başta çocuklar olmak üzere her yaştan insanın sık tükettiği ve sevdiği bir üründür. Her ne kadar tüketim değeri bakımından sevilen bir ürün olsa da hem vücut sağlığı hem de diş sağlığı açısından aşırıya kaçıldığı durumlarda tehdit unsuru olabilir. Şeker tüketimi sonrasında ilk bir saat içerisinde dişler, asid saldırısına maruz kalarak hızlı bir çürüme evresine girecektir. Şekerli gıdaların tüketiminden vazgeçemiyorsanız tüketim sonrasında dişlerinizi temizlemeyi unutmayın.

Asitli Gıdalar, Dişlerin Düşmanıdır.

Asitli içecekler, şekerli ya da şekersiz olsa da dişlerin en büyük düşmanlarından birisidir. Bu içeceklerin aşırı tüketimi diş hassasiyetine, dişlerde lekelenmeye ya da zaman içerisinde çürüklere neden olacaktır. Bu tür bir durum ile karşılaşmak istemiyorsanız ve asitli gıdalardan vazgeçemiyorsanız mutlaka pipet ile tüketimi gerçekleştirin.

Sigara ve Alkolden Uzak Durun!

Sigara ve Alkolden uzak durmak yalnızca diş sağlığınız için değil aynı zamanda vücut sağlığınız için önemlidir. Sağlıklı bir yaşam sürdürmek istiyorsanız sigara ve alkolden kesinlikle uzak durmak zorundasınız. Sigara kullanımı dişlerde renk değişimine, diş eti hastalıklarına, ağız kokusuna ve vücutta akciğer kanserine neden olabilir.


One Comment on “Diş Sağlığı İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir