Diş Sağlığına Zarar Veren Şeyler

Pek çok kişi, kendini bilmeye başladığı çocukluk döneminden itibaren, şeker yememesi konusunda uyarılmaktadır. Nedeni ise, diş sağlığıdır. Şekerin dişleri çürüttüğü bilinmektedir. Bununla birlikte, elma yemenin öneminin vurgulandığı durumlar da bulunmaktadır; elmanın diş sağlığı açısından yararlı olduğu bilinmektedir. Oysa aslında elma, içeriğinde karbonat bulunan içeceklerin verdiği zararın dört kat daha fazlasını vermektedir dişlere…Bu yazımızda sizlere, dişe zarar veren yiyecekler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız…

Elma, diş sağlığına zarar veren yiyecekler arasında yer alıyor. Peki elma, diş sağlığına neden zarar verir? Tüm elmalar değil elbette; fakat bir takım elmaların içeriklerinde, dört tatlı kaşığı kadar şeker bulunduğu bilinmektedir. Ve şekerin, dişler üzerindeki etkisi bilinmektedir. Elmayı yavaş yerseniz, dişleriniz bu etkiden daha fazla hasar görmektedir. Eğer elmanın, dişlerinizin sağlığına zarar vermesini istemiyorsanız, elmayı, bir dilim peynirle yemeniz önerilmektedir.

İçeceklerin bazıları: Dişere zarar veren içecekler özellikle, meyve suları, bira; ve şaraptır. Meyve sularının dişlerinize zarar vermemesi için, taze sıkılmış olmaları; ve içlerine şeker eklenmemiş olması gerekmektedir. Bununla birlikte, alkollü içecekler arasında yer alan bira ve şarabın kısıtlı olarak tüketimi, diş sağlığına önem veren kişiler için önerilmektedir.

Tahıl: Tahıl barındıran tarifler de dişlere zarar vermektedir. Bunun nedeni ise, bu tür yiyeceklerin içeriklerinde bulunan şeker oranıdır. Gofretler, çikolatalar; ve daha farklı tahıl barındıran yiyeceklerin içeriklerinde bulunan şeker dişlere zarar vermekte; ve bu nedenle de yenilmesi önerilmemektedir. Tahıllı gıdaları atıştırmalık olarak tüketmek istemiyorsanız, günde beş öğün yemek yemeniz gerektiği, uzmanlar tarafından verilen öneriler arasında yer almaktadır.

Diş fırçalamak: Diş sağlığı için uygulanması gereken diş fırçalama eyleminin, doğru zamanda gerçekleştirilmemesi durumunda, diş sağlığı açısından yarar değil; zarar sağlayacaktır. Yemeklerden hemen sonra dişlerini fırçalayan kişiler, dişlerine zarar vermektedirler; çünkü, yemeklerin içeriklerinde bulunan asitler, diş minesinin saldırıya açık hale gelmesine neden olmaktadır. Bundan dolayı, diş fırçalama eylemini, yemeklerden 30 dakika sonra gerçekleştirmek gerekmektedir.

Sakız: Diş sağlığı açısından zararlı olan bir diğer etkendir. Sakızı çiğneyen kişilerin çiğnedikleri sakızların içeriklerinde, eğer ki asit bulunuyorsa; ki bir takım şekersiz sakızlarda asit yoğun olarak bulunmaktadır; işte bu asit, diş minesine zarar vermektedir. Yemeklerden sonra sakız çiğnemek de dişlere zarar vermektedir. Bu nedenle, dişlerinizin zarar görmemesi için sakızı, yemeklerden 20 dakika sonra çiğnemeniz önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir