Dışarıda salata yemeyin uyarısı

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, halkın sağlık hizmetleri konusundaki memnuniyetinin iki katına çıktığını belirtirken, hekimlerin memnuniyetinin de 5 üzerinden 3-3.5 seviyesine yükseldiğini söyledi. Akdağ, salatalıkla yayıldığı düşünülen EHEC mikrobuna karşı da dışarıda salata yenmemesi konusunda uyardı.
ÇİĞKÖFTE DE RİSKLİ
İlk olarak Almanya’da ortaya çıkan ve kaynağı belirlenemeyen ‘EHEC’le ilgili soruları da yanıtlayan Akdağ, olayı yakından takip ettiklerini vurgulayarak, şunları söyledi:
“Önlem aldık, ama bize de gelebilir. Özellikle dışkı yoluyla bu mikrobun yayılma riski var. Bu hastalığın özellikle çiğ köftede olma riski var. Salatalık, sebzeler çok iyi şekilde yıkanmalı ve sirkeye yatırılmalı. Bizim kültürümüzde yemekten önce el yıkama vardır. Bunu muhakkak uygulamamız lazım. Dışarıda salata türü yiyeceklere dikkat edilmeli. Mümkünse yenmemeli. ‘E.coli’ diye bilinen en eski mikroplardan biri bu. Antibiyotiğe de direnç gösteriyor. Kanlı ishal yapan bir mikrop. Ağır seyreden bir hastalık.”
7.5 KİLO VERDİ
Obeziteye karşı daha önce kampanya başlatan Akdağ, toplam 7.5 kilo verdiğini açıkladı. Akdağ, “6 kilo daha vereceğim. 70 kiloya düşeceğim. Az yiyerek kilo veriyorum. Akşamları sadece bir tas çorba içip, yoğurt yiyorum” dedi.
Kaynak: haberturk.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir