Dişlerimizde Doğal Beyazlık İçin Doğal Yöntemler

Güzel bir gülüş özgürce dişlerimizi gösterebildiğimizde gerçekleşiyor. Dişlerine güvenmeyen kişiler sıkıla sıkıla güldükleri için, gülüş yüzde patlıyor ve en içten duygu yapmacık bir hal alıyor. Bu nedenle saf, doğal bir gülüşün sırrı bembeyaz parlayan dişlerde yatıyor. Bir çok insanında sıkıntısı sararmış dişler. Sonradan bir iki ton sararan dişlerin yanı sıra, yapı olarak daha sarı (daha az beyaz ) dişlerde var. Bunun önemli nedenlerinden biri, annenin hamilelik de beslenme şekli ve çocukken kullanılan antibiyotik dozajı.

Dişlerimizin sağlığı için olmazsa olmaz gıdalar var. Bu besinler; Süt, somon balığı, portakal, mandalina (portakal kabuğundan doğal diş macunu yapılıyor.), çilek, su, brokoli, marul, susam tohumu, adaçayı. Diş sağılığı için kişinin yeteri miktarda kalsiyum ve D vitamini alması gerekiyor. Böylelikle çürümeyi, diş eti iltihaplanması önlenmiş oluyor.

diş beyazlatma

Dişlerimiz neden sararıyor?

Diş katmanı çok gözenekli bir yapıya sahip, emilen gıda ve sıvılar oraya yerleşip dişleri sıkıntıya sokmakta. Dişin bu hassas yapısından dolayı koyu sıvılar dişlere zarar veriyor.

Dişlerimizi neler sarartıyor?

Dişlerimizin hızlı bir şekilde sararmasına neden olan şeylerin başında sigara, kahve ve çay geliyor. Diş minesini hızlı bir şekilde tahribata uğratan ve sararmasını sağlayan zararlı üçlü.

İçecekler arasında kahve ve çay kadar olumsuz etkisi olan gıdaların başında kola, meyve suyu ve kırmızı şarap geliyor. Beyaz şarabın, kırmızı şarap kadar olumsuz etkisi yok. Bu nedenle kırmızı şarap yerine, beyaz şarap tercih edilebilir.

Kullanılan yoğun soslar arasında, domates sosu, balzamik sirke, soya sosu,köri baharatı içerikleri nedeni ile diğer soslardan çok daha fazla sararmaya sebep olan soslar içerisinde.

Kullandığımız sulardaki flüor miktarıda sararmayı hızlandıran nedenler arasında.

Doğal yöntemlerle dişler nasıl beyazlatılır?

Çilek ve karbonatı birlikte karıştırıp macun gibi diş fırçasına sürüp dişleri fırçalayabiliriz. Bu işlemi ayda en fazla üç kere yapmak gerekiyor. Fazlası sakıncalı olabilir.

Diğer bir yöntem sofra tuzu ile karbonatı karıştırıp birkaç damlada sirke ilave ettiğimiz bu karışım ile dişlerimizi fırçalarsak dişlerimiz belirgin şekilde beyazlayacaktır. (asla limon suyu kullanmamalıyız.)

Şekersiz damla sakız çiğnemekte son derece etkili olacaktır.

Elma, havuz vb. meyveleri ısırarak yemek diş eti sağlığı ve diş taşı tedavisi için çok etkilidir. Brokoli ve marul diş dostu besinlerdir.

Yoğun içerikli besinler kullandıktan sonra dişlerimizi fırçalayamıyorsak en azından su ile çalkalamak dişlerimiz için faydalı olacaktır.

Kaynak: Doğal yöntemlerle dişler nasıl beyazlatılır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir