Dişlerinizi Bunlarla Beyazlatın

Diş sağlığının önemi hepimiz için büyüktür. Yüz güzelliğini yansıtan; bunun dışında, yüz güzelliğinden ödün veren, hem düzgün yapılı dişler; hem de dişlerin rengidir. Ve elbette ki istenen beyaz dişlerdir. Dişlerimizin beyazlaması için elimizden ne gelirse yaparız ki bu takdirde, kahveden; ve kırmızı şaraptan; hatta çaydan da uzak kalmamız gerekmektedir; çünkü belirtilen şeyler, dişlerde lekelenmelere sebep olmaktadır.

Doğal bazı yiyecek ve içecekler, dişlerin beyazlığını yitirip lekelenmesine neden olurken; bazı doğal takviyeler de, dişlerin beyazlamasına yardımcı olacak etkilerde bulunmaktadırlar. Nelerin diş beyazlamasında olumlu etkiye sahip olduğuna gelince; bu doğal besinleri kullanarak, dişlerinizi fırçalamakta zorlandığınız zamanlarda, dişlerinizin beyazlanmasını sağlayabilirsiniz. Bu belirtilen doğal takviyelerin neler olduğuna birlikte göz atalım:

Çilek: Yaz mevsiminde bol miktarda bulabileceğiniz çilek, dişlerinizin beyazlamasına karşı yardımcı etki gösterirken, bunun yanında, dişlerinizin üzerindeki lekelerin de oluşmasını engelleyici özelliği ile, diş beyazlatmasına katkıda bulunacaktır. Çileği dişlerinizin üzerine sürmenizin yeterli olacağı gibi, bir avuç çilek yemenin de aynı etkiyi göstereceğini bilmeniz gerekmektedir. Ancak, çilek yiyerek, diş beyazlatma etkisinden faydalandıktan sonra, ağzınızı bol su ile çalkalamanızın önemi çok büyüktür. Çilek içerisinde bulunan asitler, diş minesine zarar vermekte ve çürüklere neden olabilmektedir.

Portakal: Portakal diş beyazlatıcı etkisi ile bilinen, kabuklarının iç kısmındaki beyaz tabaka ile tanınmaktadır. Bununla birlikte, kuru portakaldan elde edilecek olan macunu da, diş fırçası yardımı ile, haftada 1 – 2 sefer dişlerinize uygularsanız, diş beyazlamasının farkını kısa sürede yaşayacaksınız demektir.

Limon Suyu: Limon suyunun da çilek gibi asitli bir etkisi olmakla birlikte, limon suyu da diş beyazlatmaya, ve saç rengini açmakta önemli bir besindir. Ancak, çileğin içeriğinde bulunan asit gibi, limon suyunda bulunan asit de, diş minesine zarar vermekte; ve çürüklere neden olmaktadır. Bu nedenle de sık uygulanmaması tavsiye edilmektedir.

Elma Sirkesi: Elma sirkesinin de diş beyazlatma özelliğinin olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Elma sirkesi karbonatla karıştırıldığında da diş macunu görevini üstlenmektedir.

Diş beyazlatıcı diğer yiyecekler ve içecekler ise, sert meyve ve sebzelerdir. Elma armut, karnabahar gibi sert besinleri ağzınızda çiğnediğinizde, dişlerinizin üzerindeki lekelerin ortadan kalktığını göreceksiniz. Bununla birlikte, bu sert besinler içerisinde yer alan lifler de, dişlerinizin arasında kalan yemek artıklarının dişlerden temizlenmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda bu besinleri çiğ olarak tüketemeyenlerin, bunların suyunu içebileceklerini de belirtmekte fayda görülmektedir.

Uyarı: Diş beyazlatmak için kullanılan doğal yiyecek ve içecekler asit içerdiğinden ve asitin diş minesine zarar vermesinden dolayı diş beyazlatmak için kullanıldıktan sonra dişlerinizi fırçalamanız ve ağzınızı bol su ile çalkalamanız gerekmektedir.

Diş beyazlatmanın dışında diş çürümelerini önlemek ve bakterilerden kurtulmak için evde doğal malzemeler kullanarak ağız gargarası yapabilirsiniz. Bunun yapılışı ise;

Yarım su bardağı suyun içine bir çay kaşığı sodyum bikarbonat koyarak karıştırın. Ardından bir-iki tutam deniz tuzu ilave edin.

Karışımın bir kısmı ile otuz saniye boyunca gargara yapın ve sonra ağzınızı çalkalayın. Gargarayı yutmamaya özen gösteriniz.

Böylece diş çürüklerine ve kötü ağız kokusuna neden olan bakterilerden kurtulmuş olacaksınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir