Diyet Yaparken Bu Besinlerden Asla Vazgeçme

Yediğimiz her şeyin az yâda çok kalorisi var. Fakat bazı besinlerin sahip olduğu kalori ve vücuda sağladığı enerji yanında, metabolizmayı çalıştırdığı için, yağ yakma özelliği var. Bu besinleri diyetimiz sırasında kullanmak sonuca ulaşmamızı hızlandıracaktır. Bahsettiğim kızlı kilo vermek değil, çok hızlı kilo vermek sağlıklı da değil. En basit sakıncası verdiğimiz kiloyu hızlı şekilde geri alma ile sonuçlanması olur. Ama çok yavaş ilerleyen, inatçı bir kilo verme direnci, diyet yapanın şevkini kıracaktır. Bu nedenle birazdan bahsedeceğim besinler ile kilo verme işkenceye dönüşmeden, zevkli ve sonuç odaklı olacaktır. Unutmayın diyette iken amaç kaliteli beslenmek. Azaltmaya çalıştığınız kalori miktarını vücuda faydası olan besinlerle tamamlamak akıllıca olacaktır.

diyet yaparken

Diyette olamazsa olmaz su, günde 2-2,5 litre tüketilmeli, yaktığınız enerjinin ve yağın atılması için buna ihtiyacınız var.

Süt ve yoğurt diyette muhakkak yer verilmesi gereken önemli bir protein. Özellikle ara öğünlerde tüketildiğinde tok kalmanızı, gelecek öğünde sınırları aşmamanıza yardım ediyor. Ayrıca sütün ispatlanmış yağ yakma özelliği var. Bu nedenle ikindi ara öğünde ve akşam yatarken bir bardak ılık sütün göbek yağlarını erittiği söyleniyor.

Emek tercihiniz muhakkak tam buğday yâda çavdar ekmeği olmalı. Beyaz unla yapılmış ekmek tüketirsiniz kalitesiz karbonhidrat yüklenmesi kabul edilmekte.

Balık, bol salata ile öğle ve akşam menüsü için haftada 2-3 kez tüketilebilecek bir diyet alternatif öğünü. Dışardasınız seçeneğiniz yoksa diyeti bozmuyorsunuz, çünkü artık her restoranda bulması mümkün ton balıklı salata imdadınıza yetişektir.

Yumurta, protein olarak alternatifi olmayan bir besin. Her insanın düzenli tüketmesi gereken yumurta, tok tutma özelliğinden dolayı sabah kahvaltılarımızın kurtarıcısı.

Ananas, etin sindirilmesinde yardımcı olur. Ananasta bulunan protein mayası, yemeklerdeki proteinleri etkili bir şekilde çözümleyerek mide ve bağırsakları hareketlendirir. Yağ yakıcı özelliği vardır.

Yeşil elma, birçoğumuz için diyet değince gözümüzün önüne yeşil elma geliyordur. İçerdiği lif miktarı ve sahip olduğu düşük kaloriden dolayı diyet listelerinin aranan besinidir. Bir çay bardağı süt ile bir yeşil elma harika bir ara öğün alternatifidir.

Kayısı, 100 gramında sadece 60-70 kalori olduğu için ve zengin lif miktarından dolayı diyetlerin önemli bir besinidir. Ara öğünlerde tüketildiğinde tatlı krizine de çok iyi gelecektir. Bağırsakları çalıştırıp metabolizmayı hızlandıracaktır.

Ayva, faydası saymakla bitmeyen ayva yediğimizde midemizde nerede ise kendinin iki katı haline dönüştüğü için ve zengin bir lif kaynağı olduğu için diyetlerde vazgeçilmez bir besindir. Ayrıca diyet nedeni ile yorgun düşen vücudu diri tutar, bağışıklık sistemini güçlendirir.

Salata, diyette her öğünde bol bol tüketilmesi gerekiyor. Sizi tok tutacak, yediklerinizi sindirmenizi kolaylaştıracak, diyetinizin lokomotifi gibidir. Özellikle et (balık, tavuk, kırmızı et) tüketirken salata yemeğinizin besin kalitesini yükseltecek ve daha lezzetli hale getirecektir.

Beyaz lahana, diyette mucizeler yaratan şişman beyaz kadın J Kapuska, lahana çorbası, salatası diyette tüketilen ve yağdan kilo vermenizi sağlayan bir besin. 5-20 günlük kür halinde suyunu içmekte çok faydalı olacaktır.

Limon, aç kanına bir bardak suya sıkılan yarım limon metabolizmayı hızlandıracak ve yağ yakmayı hızlandıracaktır. Özellikle kışın yavaşlayan metabolizmayı hareke geçirecektir.

Yeşil çay, gün içinde en az iki fincan tüketildiğinde farkı tartı üzerinde göreceksiniz.

Diyet yapmak, kısa süreli bir kilo verme seansı olmanın ötesinde, kiloyu verdikten sonra da devam edilen bir beslenme anlayışı olmalı. Sağlığınız için her daim, kötü beslenme alışkanlıklarından uzak durmalısınız.

1-Fastfood yiyecekler,

2-Karbonhidrat ağırlıklı besinler,

3-Kızartmalar,

4-Sık sık yenilen şerbetli tatlılar,

5-Yemek yanında içilen gazlı içecekler,

6-Meyve suları

7-Aburcuburlar (Cips, çikolata, koflet vb.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir