Doğadan Gelen Sağlık

Bugün özellikle kadınlar başta olmak üzere güzelliğine önem veren herkesin ilk başvurduğu yer kozmetik ürünler ve kimyasallardır. Marketlerde, alışveriş merkezlerinde sıkça kozmetik reyonlarında karşınıza çıkan, pazarlama amacıyla süslü şişelerle ve özel indirimlerle sizlere sunulan bu ürünler, size doğadan geldiğine inanılan doğal güzelliği vaat ediyor. Oysa bu kozmetik ürünleri ve diğer kimyasalları oluşturan birçok ürün, bitki özlerinden ve diğer doğal ürünlerden elde ediliyor. Neden naturel olanı varken daha pahalı ve daha zararlı ürünleri tercih edesiniz ki? Gelin bu ürünleri oluşturan bitkilerin neler olduğunu ve ne işe yaradığını beraber görelim.

Avakado: Bugün kozmetik ve temizlik ürünlerinin birçoğunda yumuşatıcı özelliğe sahip olduğu ibaresini görebilirsiniz. Bu ürünlerde kullanılan bitkisel özlerin temelini avakado oluşturmaktadır. Ancak doğal içerikli olması dışında kozmetik ürünlerinde etkisini artırabilmek için farklı kimyasallarda kullanılmaktadır. Avakado, oleic asit ile hem cilt hem de saçlarda yumuşatma özelliğine sahiptir. Aynı zamanda nemlendirici özelliği ile cildin doğal yapısını beslemektedir.

Üzüm çekirdeği: Cilt koruyucu ve nemlendiriciler arasında en güçlü özelliğe sahip olan bitki üzüm çekirdeğidir. Üzüm çekirdeği E vitamininden 20 kat, C vitamininden ise 50 kat daha etkilidir. Ayrıca sahip olduğu özler ile bilinen en güçlü cilt koruyucudur. Üzüm çekirdeğinde yer alan cilt koruyu öz, cildin kırışıklık sorunu ile karşılaşma ihtimalini en aza indirmekte ve cildin sıklık düzeyini korumaktadır. Birçok kozmetik ürünü içerisinde bu üzüm çekirdeği özüyle karşılaşabilirsiniz.

Gül: Gül, hem iyi bir antioksidan hem de c vitamini bakımından oldukça zengin bir bitki türüdür. Gül ürünleri içerisinde son dönemde oldukça yaygılaşan kozmetik ürünler ile karşılaşabilirsiniz. Aynı zamanda kırışıklık giderici etkiye sahip olan gül bitkisi, kan basıncını düşürmekte ve insanlar üzerinde sakinleştirici bir etki yaratmaktadır.

Yeşil çay: Yeşil çay bitkiden gelen sağlık örnekleri arasında en bilineni ve en kolay ulaşılanıdır. Bugün zayıflama ürünleri içerisinde yer aldığı gibi aynı zamanda kozmetik ürünlerinde de yer almaktadır. Yeşil çay vücuttan toksinlerin atılmasında en etkili olan bitki türüdür. Ayrıca, araştırma sonuçları yeşil çayın güneşin zararlı etkilerini de önlediğini göstermiştir.

One Comment on “Doğadan Gelen Sağlık”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir