Doğal Bulaşık Makinesi Deterjanı

Borakslı toz bulaşık deterjanı, bulaşıklarınızda %100 varan temizlik ve hijyeni birlikte sunuyor. İçeriğinde bulunan boraks, soda ve karbonat ile bulaşıklarınız artık daha kolay ve sağlıklı bir biçimde temizlenecek.

Fosfat İçermeyen Doğal Bulaşık Makinesi Deterjanı

Borakslı toz bulaşık deterjanının içeriğini incelemek gerekirse;

Noniyonik aktif madde, Oksijen bazlı ağartıcı, Boraks sodyum sitrat, Glutamic Asit, Soda, Karbonat ve Silika bulunmaktadır.

Bulaşıklarda kullandığımız deterjanlar çeşitli sağlık sorunlarına ve hastalıklara neden olabilmekte. Klinik araştırmalarda deterjanların kısırlığa, akciğer ve böbrek hastalıklarına, kanser, körlük ve astım gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açtığı görülmüştür.

Özellikle gıda ürünlerinin tüketiminde kullanılan kapların temizliğinde kullanılan deterjanlar, su ile yeterince temizlenemediği için gıda yolu ile insan vücuduna alınmaktadır. Yapılan araştırmalar ile insanların gıda ürünleri aracılığıyla günde 0.3-3mg arası deterjan aldığı görülmüştür.

Deterjanlarda kullanılan etken maddeler ve zararları

Enzimler: Çeşitli bitki, hayvan ve mikroorganizmalar aracılığıyla elde edilen enzimler, alerjik vakalara neden olabilmektedir.

Petrol bazlı temizleyici: Petrol bazlı temizleyiciler toksik ve alerjik etkilere sahiptir. Petrol bazlı temizleyicilerde parçalanabilirlik önemli bir etkiye sahiptir ancak birçok temizleyici parçalanamamaktadır. Bu maddeler su ve toprak içerisinde kalıp, akarsu, göl ve denizlerde yaşayan canlıların yaşamını tehdit etmektedir.

Fosfat: Fosfat birçok ülkede kullanımı yasak olmasına karşı halen bazı ülkelerde serbestçe kullanılabilmektedir. Suyu yumuşatma etkisine sahip olan fosfat, deterjanlarda katkı maddesi olarak yer alır. Çevre ve insan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri bulunan fosfatın birçok balık türünün neslinin tükenmesine neden olduğu bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir