Dudaklarınızın Güzelliği ve Bakımı İçin Herşey

Dudak bakımı kadın erkek hepimizin düzenli yapması gereken bir bakımken kadınlar için daha önem gören bir uygulama. Dudaklarımız güzel, sağlıklı ve temiz görünmenin önemli bir kısmını oluşturuyor. Düşünün mat renkte, kuru, yarık oluşmuş bir dudağa sahip bir çehre ne kadar cazip görünebilir. Bu görüntüden kurtulmanın ilk adımı düzenli doğal bir bakım, ikinci adımda bilinçli kozmetik kullanarak yapılan makyaj.

Sigara içmek, mat ve koyu dudakları en önemli nedenidir. Eğer sigara içiyorsanız, o zaman koyu ve çok donuk dudaklara sahip olacaksınız. Aşırı soğuk ve sıcakta dudakları yıpratacak nedenlerdir. Ayrıca stres, sağlıksız beslenme de olumsuz etkileyecektir. Kan dolaşımında sıkıntı olması mat ve koyu dudaklara sebep olur. Pembe dudakların aksine bu görüntü çok hastalıklı görünmenizi sağlayacaktır.

Öncelikle yukarda saydığımız görüntüleri bertaraf etmenin doğal yollarına bakalım. Dudaklarımızın bakımı için evde hazırlayabileceğimiz kürler neler olabilir?

Çatlayan Dudaklar İçin

200 gram susam yağı

50 gram bal mumu

Bal mumunu benmari usulü eritin.(ocakta kaynayan suyun içine bir kap yerleştirin. Yerleştirdiğiniz kabın içinde bal mumunu eritin.) Susam yağını ilave edin. Karışımı her gün dudaklarınıza sürebilirsiniz.

Daha Dolgun Dudaklar İçin

1 tatlı kaşığı toz şeker

2-3 damla zeytinyağı

Zeytinyağı ve şeker ile taneli bir hamur yapın.Dudaklarınıza bu karışımı yuvarlak hareketlerle sürün ve ovalayın.Bu peelink etkisi yaratacak dudağın ölü derisini alıpgötürecektir. Ayrıca dudaklarınızın doğal bir parlaklık kazanmasını sağlar. İlave olarak iyi renk veren bir dudak koruyucu olarak çalışacaktır. Ayrıca, dudaklarınızdaki kuru pulları kaldırmak için diş fırçası kullanabilirsiniz. Bu işlemden hemen sonra dudaklarınızı yıkayıp ardından ev yapımı tereyağı sürün. Tereyağı ayrıca zengin bir E vitamini kaynağıdır. Bu uygulama, dudakları yumuşatacak ve nefes almasını sağlayacaktır.

Alternatif Dudak Bakımı

Dudak maskesi

1 yumurta sarısı

5 gr yulaf

Yumurta sarısını bir kâseye koyup ve yulafla karıştırın. Karışım macun kıvamına geldikten sonra karışımı dudaklarınıza sürün. 10 dk sonra suyla durulayarak çıkarın. Bu maske dudaklarınızdaki ölü deriyi çıkaracak, kuruluğu alacak, kırışıklıları yok edecek, yumuşak ve pürüzsüz olmasını sağlayacaktır.

 Alternatif Dudak Bakımı

1/2 salatalık

1 yemek kaşığı bal

1 yemek kaşığı yoğurt

Salatalığı yıkayın ve kabuğunu soyun. Blender yardımı ile kıvamı hale getirin. Bal ve yoğurdu ekleyerek iyice karıştırın. Elde ettiğiniz maskeyi dudaklara ve dudak kenarlarındaki cilde sürün. 15 dk sonra yıkayarak çıkarın. Bu maske dudaklarınızı nemlendirecek, pürüzsüz ve sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Kuruyan Dudaklara Maske

1 yemek kaşığı toz şeker

 1 tatlı kaşığı bal

5-6 damla greyfurt suyu

Malzemeleri karıştırın ve dudaklarınıza sürün. 5 dk boyunca çok nazik bir şekilde peeling yapın. Ardından nemlendirici bir krem yâda badem yağı sürün. Böylece dudaklarınız pürüzsüz ve yumuşacık olacaktır.

Dolgun Dudaklar İçin Alternatif Maske

1 çay kaşığı su

2 çay kaşığı acı biber

Bu malzemeleri bir yerde iyice birbirine karıştırıp dudağınıza sürün çok bekletmeden yıkayın. Dudaklarınızın çizgisi belirginleşecek, rengi pembeleşecek doğal bir çekicilik ortaya çıkacaktır.

Yaptığımız bakımlar kadar günlük dudak makyajını nasıl yaptığımızda önemli.

DUDAK MAKYAJI İÇİN ÖNERİLER

1) Dudaklarımızdaki kusurları düzeltmek için açık tonlardaki rujları tercih etmeliyiz.

2) Özellikle esmer bir tene sahipsek açık tonlarda rujları tercih edelim.

3) Koyu renk ruj kullanmak istiyorsanız ortasını açık bir tonla aydınlatın.

4) Kozmetik ürünlerinizi kaliteli tercih edin.

3) Rujumuzun daha kalıcı olmasını istiyorsak ruj sürmeden önce dudaklarımıza biraz pudra veya fondöten sürelim ya da kolay çıkmayan rujlardan kullanalım.

4) Dudaklarımız inceyse dudak kalemi yardımıyla doğal görünecek şekilde bir dudak çizgisi çizelim. Ama çizerken yumuşak dokunuşlarla az hatasız yapmaya çalışalım. Elimizi hiç kaldırmadan bastırarak çizilen dudak çizgisi yapay bir görüntü ortaya serecektir ve dudaklarınız kötü görünecektir.

5) Uygulayacağınız kalem dudaklarınızla birebir aynı renk olmalı. Bu doğal görünmesini sağlayacaktır.

NOT: Kullandığınız bakım kreminin içine, bir iki damla tarçın yağı ve badem yağı ekleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir