Doğal Hazır Çorba Tarifi

Bazen zamanımız çok kısıtlıdır. Özellikle de çalışıyorsak eve gelince sıcak sıcak bir şeyler hazırlamak isteriz. O zamanlarda sizde Dr. Yasemin Bradley’in verdiği doğal hazır çorbayı yapabilirsiniz.

Hazır çorbalarda aroma artırmak ve lezzet katmak için kullanılan Monosodyum Glutamat (MSG) denilen madde var. Araştırmalarda bununla ilgili pek iyi şeyler söylenmiyor. Cevaplar çelişkili veriliyor. Bu sadece çorbalarda değil sucuk, salam, sosis bunun içine de katılabiliyor. Aldığınız ürünlerin üzerini okuyunuz. Firmalara isteklerimizi iletelim ki daha sağlıklı ürünler yiyelim. Bazı büyük firmalar çorbaların içinden bu maddeyi çıkardılar paketlerin üzerinden buna bakınız.

Malzemeler:

1 kırmızı acı biber (kansere karşı koruyucu içinde capsaicin var)

1 tatlı kaşığı sarımsak tozu (kurutulmuş toz haline getirilmiş)

1 yemek kaşığı soğan tozu  (kurutulmuş toz haline getirilmiş)

2 yemek kaşığı ev tarhanası

2 yemek kaşığı kurutulmuş pırasa ve kereviz

Su

Limon

Kereviz ve tarhana tuzlu olduğu için içine tuz katmanıza gerek yok.

Hazırlanışı: 

2 kişilik çorba 1

2 kaşık tarhanayı koyuyoruz. Sarımsak tozunu ilave ediyoruz. Soğan tozunu ekliyoruz. Pırasa ve kereviz kurusunu da ekledikten sonra karıştırıp üzerine soğuk su ekliyoruz. Tam 1 litre su koyuyoruz. Hafif ateşte 10 dk. kaynatıyoruz. Yağ eklemiyoruz. Servis ederken limon ekleyip içebilirsiniz. Sabah ve akşam içilebilir. Akşam içince sarımsağın kokusu pek kalmıyor.

Kadınlarda bel ölçüsü sınırı 88′ dir.

Doğal hazır çorba tarifi Dr. Yasemin Bradley tarafından Doktorum Programının 30 Ekim 2012 tarihli yayınında verilmiştir.

http://oynat.cubecdn.net/doktorumvod/mp4/2012/10/30/1913.mp4

www.kanald.com.tr/doktorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir