Doğal Şifa Kaynağı Dereotunun Faydaları

Sofralarımızda, salata ve diğer birçok ürünü süsleyen bitkilerden biri olan dereotu, bilinen ve bilinmeyen birçok faydası ile insan sağlığı üzerinde doğal bir etki yaratmaktadır. Dereotu, mide rahatsızlıklarını önlemede ve tüketilen besinlerin daha hızlı sindirilmesinde önemli bir etkiye sahiptir. Ayrıca dereotunun kötü ağız kokularını önlemede de yararlı olduğu bilinmektedir. Bugün birçok mide rahatsızlığında ve özellikle karın bölgesinde meydana gelen ağrı, kramp ve karıncalanmalarda yine doğal yöntemlerden biri olan dereotundan faydalanılmaktadır.

Dereotunun Faydaları

Dereotu kadar dereotunun tohumları da etkili tedavi yolları arasında yer almaktadır. Dereotu tohumları, kusma konusunda yardımcı olduğu gibi, aynı zamanda mide kasılmaları ve bulantılar üzerinde de etkilidir. İdrar atamama gibi sorunu olan kişiler yine dereotundan yarar sağlayabilirler. Dereotu, normal tüketim şekli dışında çay şeklinde de tüketilebilmektedir. Dereotu ile çay hazırlamak için, dereotunun tohumları ezilir ve kaynayan su içerisinde 4-5dk arasında bekletilir. Daha sonra süzülerek içilen bu çay, nefes ve akciğer sorunları bulunan kişilerde iyileştirici bir etkiye sahiptir. Ancak çocuklarda bu çay mümkün olduğunca daha az dozlarda kullanılmalıdır.

Halk arasında dereotunun en iyi bilinen faydaları arasında emzirme döneminde bulunan annelerin sütünde artış sağlamasıdır. İdrar söktürücü ve ağrı giderici etkisi bulunan dereotu aynı zamanda vücuttan toksinlerin daha hızlı biçimde atılmasında da etkilidir. Dereotu, aynı zamanda, böcek ısırıkları, kısmi yaralanmalar ve zehirlenmeler üzerinde de etkilidir. Dereotu tohumları, vücutta sindirim sistemi ve bağırsaklarda meydana gelen birçok hastalığa karşı koruyucu bir etkiye sahiptir. Henüz yeterince uygulanabilir olmasa da dereotunun kolesterol sorununda da tedavi edici bir etkisi olduğu söylenebilir. Ancak her bitki kadar doğru kullanılmadığında dereotunun da zararları bulunmaktadır. Kısaca dereotunun yararları ve zararlarını özetlemek gerekirse,

Yararları arasında, safra suyu salgılamasında etkilidir. Mide, karın ev bağırsak bölgesinde meydana gelen rahatsızlıklara karşı önleyici bir etkiye sahiptir. İdrar söktürücü ve ağrı giderici etkisi bulunmaktadır. Anne sütünde artışı sağlar.  Vücuttan toksinlerin atılımında etkilidir. Kansere karşı koruyucu bir etkiye sahiptir.

Dereotunun Zararları

Dereotunun yanlış kullanımı ile ortaya çıkabilecek sorunlar ise, dereotu içerisinde bulunan furocoumarin adlı bileşik, bazı kişilerde alerjik sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Dereotu:  Hamileler kullanamaz. Doz aşımı göze zararlıdır. Meniyi kurutur, cinsel arzuyu azaltır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir