Dövme Yaptırmadan Önce Düşünmekte Fayda Var

Dövme yaptırmak, eskimeyen bir moda. Özellikle geçler için aykırı olmanın, her duruma herkese kafa tutmanın resmi gibidir. Birçok genç slogan gibi, hayat felsefesini ya da hayatı umursamadığının resmini çizmek ister. Özelliklede göz önünde bulunan sanatçılarında yaptırması ile dövme miladını bir türlü doldurmuyor. Fakat ilk günden beri dövmenin sağlığa uygun olmadığı da dövmenin kendisi kadar bilinen bir şey.Bu nedenle dövme yaptırmadan önce artılarını ve eksilerini düşünmekte fayda var.

Ben düşünüyorum da en güzel kıyafetimizi bile uzun süre giymemiz gerekse, ilk fırsatta kurtulup bir daha da giymeyiz. Peki böyle iken vücudumuza sıkılma ihtimalimizin olduğu bir şeyi neden yapıyoruz. Bunu yaparken vücudumuza fazlası ile ıstırap çektiriyoruz. Eğer sıkılırsak sildirme işlemi, yaptırmaktan çok daha zor. Cerrah müdahale gerekiyor ve büyük ihtimalle de iz kalıyor.

dövme nasil yapilir

Yapılan anketlere göre; dövme yaptıranların büyük çoğunluğu kısa süre sonra sildirmek istiyor. Nedenlerini sıralayacak olursak;

  • Anlık duyguları, geçici hevesleri bastırmak için yapılması
  • Sevgili, eş ismi yaptıranların partnerlerinden ayrılmaları
  • Çalışmaya başlanınca iş yerinde uygun bulunmaması
  • Yeni tanıştığınız kişinin dövmeden hoşlanmaması
  • Askere dövmeli gitmenin dezavantaj sağladığını düşünmekme
  • Tüm hak dinler tarafından yasaklanması

Her şeye rağmen dövmeyi yaptırmak isterseniz. Dövmenin yapıldığı mekâna fazlası ile özen gösterin. Kullanılan iğnenin kişiye özel olması önemli. Eğer sağlıksız bir ortamda yapılırsa çok ciddi hastalıklara sebebiyet verebilir. (AIDS, kanla geçen bir çok ağır hastalık, böbrek yetmezliği, hepatit, cilt hastalıkları vs.)

Bir öneri olarak sıkılma ihtimalinizi göz önünde bulundurup, kalıcı makyaj yöntemi ile ya da Hint kınası ile yapabilirsiniz. Ama unutulmaması gereken vücuda dışardan yapılan, derinin altına kadar geçen yabancı madde illaki sağlıksızdır. Dövme yaptırmadan önce düşünmekte fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.