Dr.Ender Saraç’tan Öksürüğe Karşı Karaturp Formülü

Dr. Ender Saraç’la Sağlıklı Günler Programında 22 Ekim 2012 günü öksürüğe karşı karaturp formülünü önerdi. Havalar birden soğudu ve bir çok kişide öksürükler başladı. Her öksürükte iltihap değildir. Öksürüğün önemli bir kısmı da hava kirliliği, gıcık, kaloriferlerin, sobaların yarattığı genizdeki kuruluk ve alerji kökenli de çok vardır.

Uzun süre geçmeyen öksürüklerde hemen doktora başvurulmalı, kan tahlili ve akciğer filmi çektirilecek bu şart ama normal gıcık tahriş, öhü öhü diye öksürüğünüz var bu arada reflünüz yok, iltihabi bir durum yok, ateş yok işte şimdi size vereceğim formül karaturp lu mucizevi bir formük öksürüğünüzü çok kısa sürede kesecek.

Kara turp diğer ismi ile siyah turp ülkemizde bir çok yerde bulunabiliyor. Kara turp”un o kadar çok faydası var ki mucizevi bir ürün dür.

Kara Turp’un Faydaları:

Kansere karşı koruyucudur. İçerisinde yüksek oranda iyot vardır. Bu iyot da özellikle öksürüğe iyi gelecek kısmına yardımcı olur. Fakat kara turpu ciddi tiroid hastalığı olanlar veya doktorunun iyot tüketimini yasakladığı kişiler kara turpu kullanılmamalıdır. 

Romatizma ve damar sertliğine iyi gelir.

Kara turpu çiğnemek diş etlerinizi güçlendirir.

Kanı zehirlerden temizler ve idrar söktürür.

Isıtıcı olduğundan boğaz hastalıklarına karşı şifalıdır.

Astımlıların solunumunu düzene sokar.

Kan yapar.

karaturp

Dr.Ender Saraç’tan Öksürüğe Karşı Karaturp Formülü

Malzemeler: 1 adet kara turp, Biraz Zencefil ve Biraz Bal

Hazırlanma Şekli: 

Karatupun bir kaç yerinden kabak oyacağı ile dibine kadar oyun. Oyulan yerden çıkan kısmın kabuk kısma kapak olarak kullanılmak üzere kesilir. Diğer taraftan bir kabın içinde bal ve zencefil karıştırılarak çok koyu olmayan sulu bir macun gibi olacak.

Macun , siyah turptaki oyulan yerlere doldurulur. Üzerleri turptan oluşturduğumuz kapak ile kapatılır. 12-20 saat bekletilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir