Dudak Bakımı Nasıl Yapılır?

Dudaklarımız, yüzümüzün bir parçası olmuş olsa da bakım yaparken sık sık unuttuğumuz önemli bir ayrıntı. Yüzümüzü düzenli temizleriz, nemlendiriciler, kremler kullanırız. Fakat dudaklar hep ayrı bırakılır. Oysa mevsim dönümlerinde yüzden daha fazla deforme olur, çatlar, yara olur. Hastalandığımızda uçuk çıkar ve uzun süre izi kalır. Dudaklarımızda karşılaştığımız bu durum dudaklarımızı katmer katmer yapar, çatlaklar oluşur. Ruj sürdüğümüzde dudaklarımızdaki kusurlar daha da vahim şekilde ortaya çıkar. Bu nedenle düzenli dudak bakımı yapmamız gerekiyor. Dudak bakımına yönelik birçok kozmetik ürün var. Ama bir çok kadın doğal yöntemlerle bakım yapmayı daha sağlıklı ve ekonomik buluyor. Dudak bakımı içinde evde yapabileceğimiz doğal ekonomik yöntemler var.

Detail of young woman's face

İlk dikkat etmemiz gereken, dudakta çatlak ve yarıklara neden olan ölü deriden kurtulmak. Bunun için düzenli pling yapmak gerekiyor. Evde kendi imkânlarımızla hazırlayabileceğimiz ekonomik bir yöntem var.

1 yemek kaşığı bal

1 yemek kaşığı hindistancevizi

1 yemek kaşığı zeytin yağ

Bu karışımı iyice karın ve dudaklarınıza ovarak sürün. 15 dakika beklettikten sonra yıkayın ve yumuşak uçlu diş fırçası ile 2 dakika dudaklarınızı fırçalayın. Bu bakımı haftalık düzenli olarak yapabilirsiniz.

Dudaklarımızı düzenli nemlendirmek gerekiyor. Bunun için dudak nemlendiricisi kullanmak zorunda değiliz. Kakao yağı işimizi fazlası ile görecektir. Özellikle soğuk ve rüzgârlı havalarda parmağımıza sürdüğümüz bir miktar kakao yağını dudaklarımızı nemlendirmeye yetecektir.

Dudaklarımızı düzenli fırçalamak gerekiyor. Haftada iki kere düzenli fırçalanan dudaklar daha dolgun ve sağlıklı görünecektir. Ayrıca makyaj yaparken dudaklarınızla aynı renk kalemle dudak çevresini yumuşak dokunuşlarla çizdiğinizde dudaklarınız olduğundan çok daha fazla dolgun görünecektir.

Dudağınızın çok kuru ve çatlamış görünmesinin nedenlerinden biride yeterli ölçüde su tüketmemekten kaynaklanıyor. Vücut için gerekli olan 1,5 -2 litre arası suyumuzu düzenli olarak tüketmemiz bu sıkıntıyı ortadan kaldıracaktır.

Alkol ve sigara kullanmanın her şeye olduğu gibi dudaklarımıza da büyük ölçüde zararı var. Sigaranın dumanına maruz kalan dudak sağlıklı görüntüsünü kaybedecektir. Sararan dişlerle bir araya gelince gayet kötü bir görüntü ortaya çıkacaktır.

Unutmayın kadına en çok yakışan şey gülmek…gülüşünüz sizi güzelleştirsin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.