Egzama Nedir? Neden Olur? Nedenleri Nelerdir? Kimlerde Görülür?

İnsanlarda bunalıma dahi sebep olan egzama (dermatit) bir cilt hastalığıdır. Bu yazımızda egzama nedir, el egzaması kimlerde görülür el egzaması neden olur, el egzamasının nedenleri nelerdir bu soruların yanıtları yer almaktadır.

Egzama Nedir?

Derimizde hücreler ve onları birbirine yapıştıran nem ve yağ tabakasından oluşan bir katman koruyucu tabaka bulunur. Egzama derinin koruyucu katmanın yıkılması özelliğini yitirmesi demektir. Derinin açılması, tahriş olması demektir. Bu nem ve yağ tabakasını ortadan kaldıran en önemli neden sık el yıkamaktır.

Ellerimizde ve vücudumuzda görülen egzama çeşitleri vardır. Egzama vücudumuzun hemen hemen her yerini tutabilen çok çeşitli egzama tipleri vardır.

Egzamanın formlarına göre içsel egzamalar, ailesel egzamalar, temas egzamaları birçok egzama türü vardır. Seboreik egzama (seboreik dermatit)

El egzamaları toplumun neredeyse 5 te 1 inde görülebilen bir hastalıktır.

El Egzamasının Nedenleri, Kimlerde Görülür? Neden Olur?

El Egzaması Kimlerde Daha Çok  Görülür? Kimler Daha Risklidir?

El egzaması bazı meslek gruplarında çok sık görülür. Bunlar bulaşıkçılar, ev temizlikçileri, aşcılar, barmenler, sağlık sektöründeki insanlar, doktorlar, hemşireler, sağlık teknisyenleri, kuaförler, güzellik uzmanları, ev kadınları gibi sıralayabileceğimiz meslek grupları egzama (dermatit) açısından risk altındadırlar. Bunların dışında bazı sanayi kollarında çalışan kişiler özellikle mineral yağlar, organik çözücüler, boyalar, yapışkanlar ile temas halindeler ise el egzaması açısından risk grupları arasındadırlar.

 El egzaması kadınlarda da erkeklerde görülebilen bir hastalıktır. Cinsiyet farkı yoktur.

El Egzamasının Nedenleri Nelerdir?

Evimizde kullandığımız kişisel bakım ürünlerinin ve deterjan gibi çeşitli temizlik ürünlerinin egzama üzerindeki etkileri nelerdir.

El egzamasının bir çok nedeni var ancak toplumda en sık görülen nedeni çok sık el yıkama olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle günde 20 den fazla el yıkamak bulaşık yıkarken deterjanın yaptığı olumsuz etki egzama açısından bir risk faktörüdür. Titizlik adına çok fazla deterjanlar ile elin temas etmesi egzamanın başlamasına neden olabiliyor.

El egzamalarının nedenleri arasında dış nedenlerden kaynaklandığını söylemiştik ancak bir iki tane istisnası vardır. Bunlardan bir tanesi stres, stres her türlü egzamayı alevlendirir. İster vücutta olsun ister el egzaması olsun hatta bazı egzama formlarının sedefle ilişkisi olduğu kabul edilir. Gene adet döneminde bazı deri hastalıkları alevlenme gösterir ki bunlar arasına el egzaması en önemlisidir. Hormonal faktörlerinde egzamayı alevlendirici rolü olabilir.

Genetik olarak hastanın bir çok dış maddeye karşı imilogobin E tipi antikor oluşturması ile seyreden egzamalar da vardır. Ailede genetik yatkınlık olan bir hastada %50 oranında görülebilir bu tür egzamalar yani ailenizde egzama varsa sizde egzama hastası olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir