Egzamanın ve El Egzamasının Belirtileri Nelerdir? Sedefle Egzamanın Farkı Nedir?

Bir önceki yazımızda el egzamasının nedenleri hakkında bilgilere yer vermiştik bu yazımızda ise egzamanın belirtileri, el egzamasının belirtileri hakkında bilgiler yer almaktadır.

Egzamanın en temel belirtisi kaşıntı, kızarıklık ve pullanma dır genellikle

Egzamanın Türleri; İçsel egzamalar, ailesel egzamalar, temas egzamaları bir çok egzama türü var. Kepek problemine neden olan Seboreik egzama var.

Egzamanın Belirtileri, Egzamanın Belirtileri Nelerdir, El Egzamasının Belirtileri, Egzamanın Türleri, Sedefle Egzamanın Farkı

Egzamanın Belirtileri Nelerdir?

Egzamanın ne gibi belirtileri bulunur sorusuna ise şu şekilde yanıt verilebilir. Egzama yeni başladığında en çok görülen şey kızarıklık, şişlik, su kabarcıkları, kaşıntı, pullanma, kepeklenme artık kronikleşmiş yıllar boyu var olan egzamalar da ise kuruluk, çatlaklıklar ve kalınlaşma ön planda oluyor. Egzamanın belirtileri kişiye hem fiziksel hemde ruhsal açıdan çok rahatsız edici bir durumdur.

Egzamada semptom (belirti) olarak yanma, batma el işi yaparken ağrı ve kaşıntı en önemli belirtileri olduğunu söyleyebiliriz. Egzamanın en temel belirtisi ise kaşıntı, kızarıklık ve kabuklanma dır genellikle

El egzamasında daha ince olduğundan el üstü öncelikle tutulur.  Ancak kronik egzamalar da el ayası elin içi de tutulur. El ayası vücudun en kalın derisidir kolay tutulmaz eğer el ayası da tutulmuş ise bu durum kronik ileri derecededir. Oluşan çatlaklarda kanama oluşabiliyor. Deride soyulmalar meydana geliyor.

Egzama el egzaması olan kişiler hem fiziksel hem de ruhsal bakımdan çok sıkıntı yaşarlar. Ev işi ve el işi yaparken çok sıkıntı yaşarlar. Toplum içinde ellerinin görülmesinden utanırlar. Hayat kalitesi bozulur özellikle parmak uçlarını tutan egzamada tırnak yapısı bozulur.   Tırnak bozuklukları ortaya çıkar.

Özellikle çalışan ve deriyi tahriş eden maddelere maruz kalındığında el egzaması maluliyete neden olabilir. İş gücü kaybına neden olabilir. Hatta bazı hastalar meslek değiştirmek zorunda kalabiliyorlar.

El egzaması akut yeni başlangıç döneminde genellikle sulanma ve su kabarcıkları ön plandadır. Kronik el egzamalarında ise deride kalınlaşma, çatlaklar ve kanama ön planda dır.

Egzamanın Sedef Hastalığından Farkı Nedir*

Egzamanın sedef hastalığından farkı ise şöyledir. Sedef hastalığı genetik bir hastalıktır. Genetik yatkınlık zeminde tetikleyici faktörler ile oluşur. Tedavisi çok zordur. Tekrarlayan bir hastalıktır. Egzamanın mutlaka sedef hastalığından ayırt edilmesi gerekir. Sedef hastalığının tedavisi de farklıdır. Sonuçta egzamalı bir hasta elini koruyarak bunun önüne geçebilir. Ancak sedef hastalığı özel tedavi gerektirir. Hem ağızdan hemde haricen kullanılan tedaviler var sedefle ilgili

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir