En Çok Bayanlarda Görülüyor

Sabahları kalkınca ayağınızda ağrı hissediyorsanız topuk dikeni hastası olabilirsiniz. Çoğunlukla bayanlarda görülen, ayakta fazla süre kalan insanlar, obeziteler de topuk dikeni daha fazla görülebiliyor. Topuk dikeni ayak tabanındaki kasın iltihaplanması ile oluşan bir hastalıktır. Hareketleri kısıtlayan bu hastalık hakkında bilinenler ise son derece az özellikle ayakta fazla kalanlarda ayak arkının çökmesi ile uygun ayakkabı giymeyenlerde, aşırı kilolu olanlarda daha fazla iltihaplanıyor ve tahriş oluyor. Bunun arkasından bu bölgede kireçlenme ile diken gibi bir çıkıntı meydana geliyor. Bu çıkıntıya halk arasında topuk dikeni deniliyor.

Topuk dikenin belirtileri ise sabah kalkınca topukta büyük bir ağrı oluyor. Ayağın üzerine basılamıyor. Sık hamilelik yaşayan bayanlarda, kilolu kişilerde ve çoğunlukla 20 yaş üstü insanlarda görülen hastalığın tedavisinde farklı yöntemlere başvuruluyor.

topuk dikeni eswt tedavisi

Yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bu hastalık en çok bayanlarda görülüyor. Fakat tedavi ile giderilebiliyor.

Fizik tedavi yöntemlerinden özellikle vücut dışında oluşturulan şok tedavi yöntemi eswt tedavisi olarak bilinen tedavi yöntemi 3-5 seansta çok güzel sonuçlar veriyor.

One Comment on “En Çok Bayanlarda Görülüyor”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir