En Çok Hangi Yiyecekler, Gıdalar Kilo Aldırır?

Kilo almak, kilo vermek kadar zor bir durumdur. Günümüzde yalnızca zayıflamak isteyenler değil, kilo almak isteyenlerde hangi yiyeceklerin kilo aldırdığı konusunda kararsız kalmaktadır. Diyet ile uğraşanlar tükettikleri her gıdaya dikkat ederken, kilo almak isteyenler sınırsızca tüketmek özgürlüğünü yaşamaktadır. Her iki durum içerisinde de belirli hatalar bulunsa da bazı gıdaların daha fazla kilo aldırdığı bir gerçektir.

Bu yazımızda, en çok hangi yiyecekler kilo yapar, en çok hangi yiyecekler kilo aldırır, en çok hangi gıdalar kilo aldırır gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Öncelikler şeker içeren, un içeren ve yağlı yiyecekler kilo aldıran yiyeceklerdir. Özellikle yağlı yiyecekler daha çok kilo aldırır. Çünkü enerjileri çok fazladır. Sağlıklı kilo almak istiyorsak beslenmemizi de dengeli olarak yapmamız gerekir. eler yiyebiliriz sorusu için şöyle yanıt verebiliriz. Kilo almak istiyorsak meyve ve meyve suyunu artırabiliriz. Ekmek, pilav, makarna gibi ve yine sağlıklı karbonhidratları tercih edebiliriz. Bu karbonhidratları her öğüne 2 yada 3 dilim olarak bölmeye çalışabiliriz. Yine kilo almamız için sağlıklı olur. Yemeklerimizi biraz daha yağlı yapabiliriz. Tabi sağlıklı olan zeytinyağı gibi yağları kullanmalıyız. Bunu da öğünlere bölebiliriz. Bir öğünde tamamen yağı yiyecek yemek hem midemize dokunur hemde kolesterol ve diğer sağlık sorunları açısından problem olur. Bu nedenle dengeli bölebilirsek sağlıklı kilo almak için iyi olur. Genelde kilo alma programlarında en çok yapılan şey daha çok kalorili ama daha az hacim kaplayan yiyecekleri tercih etmemiz gerekir. Çünkü zayıf kişilerin mide kapasiteleri çok az onları sık sık ve kalorili yiyecekler yedirerek ancak kilo aldırabilirsiniz. Bununla beraber besinlerin içindeki şeker miktarı, karbonhidrat miktarı ve yağ miktarı çok önemli şeker, karbonhidrat ve yağ açısından zengin yiyecekler en çok kilo aldıran yiyeceklerdir.

En Çok Hangi Yiyecekler Kilo Aldırır, En Çok Hangi Yiyecekler Kilo Yapar, En Çok Hangi Gıdalar Kilo Aldırır, En Çok Hangi Besinler Kilo Aldırır

En çok hangi yiyecekler kilo yapar?

* Suşi

Günümüzde suşi tarzı yosun ve sebzelerden oluşan yiyeceklerin az kaloriye sahip olduğuna inanılmaktadır. Kızarmış ve soslanmış bir suşinin sahip olduğu kalori ortalama 500-600 civarıdır. Ayrıca, suşi yanında tüketilen soya sosu da, vücudun su tutmasına ve daha hızlı kilo alınmasına neden olmaktadır. Çiğ balık yenilmesini sağlığımız açısından önermiyoruz.

* Soğuk Çaylar

Soğuk çaylar en popüler içecekler arasında yer alıyor. Birçok firma bu ürünleri bol miktarda şeker ve bal katkısı ile hazırladığı için, düşük kalorili olarak gösterilen bu içecekler tam bir kalori bombasına dönüşüyor. Ortalama 2 bardak soğuk çayın sahip olduğu kalori değeri 200.

* Dürümler

İnce bir hamur üstüne hazırlanmış dürüm ne kadar da masum duruyor değil mi? Oysa bir dürümün iki dilim ekmekten daha fazla kalori değerine sahip olduğunu biliyor muydunuz? Ya da bir sandiviçe oranla daha fazla sos ve malzeme alabildiğini?

* Krakerler

Pek çok marka tarafından atıştırmalık, tok tutan, zayıflatıcı gibi sloganlarla duyurulan bu yiyecekler düşük kalori değerlerine sahiptir. Diğer ürünlere oranla daha yağ içerirler. Ancak lif ve protein bakımından zengin olan bu ürünler aromalar ile tatlandırıldığında bol miktarda şeker içermesi can sıkabilir.

En çok hangi gıdalar kilo aldırır sorusu, hem zayıflamak isteyen hem de kilo almak isteyenler tarafından sıkça sorulmaktadır. En çok hangi yiyecekler kilo aldırır sorusuna uzmanlar şu şekilde yanıt veriyor.

* Mikrodalgada ısıtılan gıdalar

Mikrodalgada ısıtılan ürünlerin çoğunluğu, yüksek kalorili içeriğe sahiptir. Ayrıca bu ürünlerde bol miktarda sodyum bulunmaktadır. Bunun temel sebebi, gıdalarda yağ kullanmak yerine tuzdan aynı görevi sağlamaktır. Bu gıdaların sık tüketilmesi vücudun su tutmasına ve kollarda sarkmalara neden olabilir.

Salatalar ise günümüzde zayıflamak isteyenlerin vazgeçilmez ürünleridir. Salatalar üzerine rendelenen peynirler, soslar, cevizler ve sirke ile tam bir kalori bombası haline dönüşüyor. Çoğu zaman bu saydığımız ürünlerin yer aldığı salatalar tam bir tabak makarna ile eşdeğer kaloriye sahip oluyor.

En Çok Hangi Yiyecekler Kilo Aldırır, En Çok Hangi Yiyecekler Kilo Yapar, En Çok Hangi Gıdalar Kilo Aldırır, En Çok Hangi Besinler Kilo Aldırır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir