En Etkili Sigarayı Bırakma Yöntemleri

Günümüzün en büyük sorunlarından birisi de sigara bağımlılığıdır. Sadece ülkemizde değil, neredeyse tüm dünyada bu böyledir. Dünya üzerinde birkaç milyar insan sigara bağımlısıdır. Ülkemizde sigara bağımlılığının oranı çok fazladır. Sizler için en etkili sigarayı bırakma yöntemlerini hazırladık.

1.Birden Bire Sigarayı Bırakmak

Aslında en etkili yöntem, sigarayı birden bire bırakmaktır. Herhangi bir bahane bularak, artık sigara içmiyorum demeniz yeterlidir. Gerisi iradenize kalmış bir durumdur. Ancak bu yönteme giriştiğinizde, kesinlikle “bir tane içeyim bir şey olmaz” dememelisiniz. Mümkünse sigara bulunan ortamdan uzaklaşın, sigara konusunun açılmasına izin vermeyin.

2.Yardımcı Ürünler ile Sigarayı Bırakmak

Birinci yöntemi deneyenler ancak iradesine hâkim olamayarak sonuç alamayanlar için yardımcı ürünler bir diğer yöntem. Özellikle “tütüneson” isimli ürün, sigarayı bıraktırmak konusunda oldukça iyi. Günümüzde en çok tercih edilen sigarayı bırakma ürünü olarak biliniyor. Tabii ki her şeyin olduğu gibi, “tütüneson” ürününün de alternatifleri mevcut. Bunları ufak çaplı bir arama ile bulabilirsiniz.

3.Sigarayı Bırakma Merkezleri

Ülkemizin birçok şehrinde sigarayı bırakmak için merkezler mevcuttur. Bunları ufak çaplı bir araştırma ile bulabilirsiniz. Bu merkezlerde sizlere sigarayı nasıl bırakacağınız hakkında terapiler uygulayarak büyük ölçüde başarı sağlanabiliyor. Böylece sigarayı bırakma uzmanlarından yardım alarak sigarayı daha rahat bırakabilirsiniz. Bir uzmanın desteği her zaman huzur ve güven verici bir durumdur.

4.Diğer Sigara Bırakma Yöntemleri

Bunların dışında birçok sigara bırakma yöntemi olsa da, en etkili yöntemler bunlardır. Örneğin nikotin sakızı ve benzeri yardımcı ürünler, sigarayı bıraktırma merkezlerinde sigarayı bırakma konusunda destek veren uzmanlar, yardım almak, sigarayı bıraktırmak için mücadele veren oluşumlara katılarak birçok kişinin desteği ile sigarayı bırakmak.


Ancak unutulmaması gereken bir husus, sigarayı bırakmayı önce kendinizin istemesidir. Sigaranın hem size hem de çevrenizdekilere verdiği zararları düşünerek, sigarayı bırakmanın bir insanlık vazifesi olduğuna inanarak ve sigarayı herhangi bir sıkıntınızda bir çözüm ve stres atıcı bir madde olarak görmeyi bırakarak, sigarayı da bırakabilirsiniz.
Sigaranın hem sağlığınıza, hem de kesenize verdiği büyük zararları iradenizi kontrol ederek ve sigarayı bırakabileceğinize inanarak hiçbir yardımcı ürün veya desteğe ihtiyaç duymadan bırakabileceğinizi unutmayın.

One Comment on “En Etkili Sigarayı Bırakma Yöntemleri”

  1. Paylaşım için teşekkürler şifalı bitkiler bile denedim (Meyan kökü ve zencefil gibi) ama çok başarılı olamadım, en sonunda elektronik sigara ovale ile denedim ve Allah’a şükür sigarayı bırakabildim..Umarım herkes sigaradan kurtulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir