Endoskopi Nedir? Endoskopi Nasıl Yapılır? Endoskopi Çeşitleri Nedir?

Endoskopi nedir?

Endoskopi içi boşluklu olan organların bir alet yardımıyla incelenmesi olarak tanımlanabilir. Endoskopi ile hem organların incelenmesi hem de biyopsi gibi işlemler yapılabilmektedir. Halk arasında bilinen ismi ile ışıklı hortum olarak tanımlanan endoskopi uygulaması ile hem inceleme ve biyopsi işlemleri hem de kötü huylu doku ve hastalıkların tedavisi sağlanmaktadır.

Endokopi nedir sorusuna daha anlaşılır olarak şu şekilde açıklayabiliriz. Endoskopi ucunda bir ışık kaynağına sahip, ucundaki görüntüyü gövdesinde taşıyarak bir televizyon ortama taşıyan veya direk olarak görmemizi sağlayan sisteme verilen isimdir.

Endoskopi, Endoskopi Hakkında Bilgi, Endoskopi Nasıl Yapılır, Endoskopi Nedir, Endoskopik Böbrek Taşı Kırma, Gastroskopi, Gastroskopi Nedir, Kolonoskopi, Kolonoskopi Nedir, Otoskop Nedir

Endoskopi Çeşitleri

Endoskopi ile vücudumuzdaki doğal deliklerden girilerek içerideki organları görüntülemeye yarayan çok önemli bir cihazdır. Endoskop ile ağızdan girilerek yemek borusunu, mideyi ve oniki parmak bağırsağının değerlendirilmesine Gastroskopi denir. Makattan girilip kalın bağırsağının değerlendirilmesine Kolonoskopi denir. Kulak deliğinden girilip iç kulağı ve dış kulak yolunun değerlendirilmesine Otoskop denir. Eğer burun deliğinden girilip geriye bakılırsa Duedenoskopi denir.

Bu yazımızda, endoskopi nedir?  endoskopi nasıl yapılır? endoskopi hakkında bilgi, endoskopi çeşitleri nedir? soruların   cevaplarını bulabileceğiniz bilgiler yer almaktadır.

Endoskopi nasıl yapılır?

Endoskopi uygulaması yaklaşık 40 yıldan fazla bir süredir uygulanan etkili bir yöntemdir. İşlem sırasında 8 10 mm kalınlığında yumuşak ve ince bir boru yemek borusundan mide ve onikiparmak bağırsağına yönlendirilerek uygulanmaktadır. Ortalama 110 120 cm uzunluğuna sahip olan bu cihaz ile işlem sırasında alınan görüntüler bir ekrana yansıtılmaktadır. Hastanın diğer yöntemler ile konulamayan teşhisi, endoskopi ile doktor tarafından kısa sürede konulabilmektedir.

Birçok kişinin merak ettiği ve sıkça aradığı endoskopi hakkındaki bilgiler vermeye devam ederken endoskopi nasıl yapılır   sorusunun yanıtı ise şöyledir. Endoskopi odasına alınan kişi yapılacak olan endokopiye göre gastroskopi veya kolonoskopi  buna göre özel pozisyonlarda yatırılması gerekir. Eğer gastroskopi yapılması gerekiyorsa hasta yüzüstü yatırılarak başı sol yana çevirilir ve aleti ısırmaması için ağızlık takılır. Aletin uç kısmı jel yardımı ile kayganlaştırılarak alet içeriye yönlendirilerek gerekli değerlendirme yapılır. Bu iş sanıldığı gibi acılı bir işlem değildir. Ancak öğürme olmasın diye bunu engellemek için gastroskopi yapıldığı esnada farenks bölgesi sprey sıkılarak uyuşturulur.

Endoskopi ile çeşitli hastalıklar görülebilir. Örneğin çıkıntı şeklindeki polipler olabilir. Ülser görülebilir. Endoskopi ile normalin dışında olan her şey fark edilebiliyor.

Endoskopi sırasında hastanın nabız ve oksijen durumu takip edilmekte, gerektiğinde acil müdahale uygulanabilmektedir. Endoskopi ile alınan biyopsi örneği dışında kanama durdurma ve polip çıkarma gibi işlemlerde başarıyla uygulanabilmektedir. Ortalama 5 6 dakikalık bir uygulama süresinde tüm işlemler tamamlanabilmektedir.

Birçok kaynakta yine endoskopi hakkında bilgi yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir