Endoskopik Böbrek Taşı Ameliyatı, Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı

Endoskopik böbrek taşı ameliyatı, üç farklı yöntem ile uygulanabilmektedir. Bu yöntemleri sıralamak gerekirse;

* PCNL
* Laparaskopik üreterolitotomi ve nefrolitotomi
* RIRS

Bu yöntemler arasında en sık uygulananı RIRS adı verilen uygulamadır. RIRS yöntemi bugün birçok hastane de uygulanmakta ve başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Bu yazımızda, endoskopik böbrek taşı ameliyatı, endoskopik böbrek taşı kırma,kapalı böbrek taşı ameliyatı, kapalı böbrek taşı ameliyatı riskleri, kapalı böbrek taşı ameliyatı sonrası, böbrek taşı ameliyatı sonrası şikayetler hakkında bilgiler sunacağız.

Endoskopik Böbrek Taşı Kırma, Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı

Endoskopik böbrek taşı kırma ameliyatında kullanılan RIRS yöntemi ile genel anesteziye ihtiyaç duyulmadan uygulama başarıyla uygulanabilmektedir. RIRS yöntemi diğer yöntemlerin aksine vücutta yara izi bırakmamakta ve hayatı tehdit eden herhangi bir kanama riski oluşturmamaktadır.

Endoskopik bobrek tasi ameliyati
Endoskopik Böbrek Taşı Ameliyatı, Endoskopik Böbrek Taşı Kırma,Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı, Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı Riskleri, Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı Sonrası, Böbrek Taşı Ameliyatı Sonrası Şikayetler

Kapalı böbrek taşı ameliyatı

Eski yöntemlerde uygulanan tedavi en az böbrek taşı kadar ağrılı ve acı vericiydi. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte günümüzde daha hafif ve başarılı sonuçlar alınan böbrek taşı ameliyatları yapılabilmektedir.

Kapalı böbrek taşı ameliyatı sırttan açılan 1 cm’lik bir kesi ile endoskopik yapılan böbrek taşı ameliyatıdır. Bu yöntem sırasında böbreğin üzerinden yapılan 1 cm’lik kesi ile böbreğin içerisine bir iğne ile ulaşılmaktadır. Bu yöntem ile böbreğin içerisinde çalışma için yeterli alan açılır ve böbrek içerisinde taşların kırılması sağlanır. Kırılan taşlar daha sonra forseps adı verilen cihaz tarafından toplanmaktadır.

Kapalı böbrek taşı ameliyatı riskleri

Hiçbir ameliyatın risksiz olduğunu söylemek mümkün değildir. Açık ve kapalı böbrek taşı ameliyatlarında oluşabilecek riskler hemen, hemen ortaktır. Eğer genel anestezi verilir ise 1/200.000’lik bir ölüm ihtimali vardır. Bu ihtimal aracınız ile yolda ölme ihtimalinizden çok, çok daha azdır.

Bir diğer risk ise ameliyat sırasında oluşabilecek kanamalardır. Ancak buda uygulama yöntemine bağlı olarak %1 %10 oranına düşürülmüştür.

Genel olarak sırt bölgesinden kesik açılması nedeniyle, ameliyat sonrasında akciğer boşluğuna sıvı dolma riski olduğu belirtilmektedir. Bu nedenle boşluğa bir tüp yerleştirilmesi gerekebilir.

Birçok ameliyatta olduğu gibi böbrek taşı ameliyatında da enfeksiyon riski bulunmaktadır.

Böbrek taşı ameliyatı sonrası şikayetler

Birçok ameliyatta olduğu gibi böbrek taşı ameliyatı sonrasından şikayetler görülebilmektedir.

Bu şikayetler arasında en sık karşılaşılanları, ameliyat sonrasında oluşan kanama ve ağrılar, yürüme zorluğu, idrara çıkma zorluğu, uyuşma, karıncalanma ve bölgesel ağrılardır. Uygulanan yönteme bağlı olarak ameliyat sonrasında görülen ağrılar değişebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir