Enginar Nasıl Temizlenir

Mevsiminde zeytinyağlı enginar yemeği tüketmemiz sağlığımız için çok faydalı ve şifalıdır. Enginar yemeğini daha önce hiç yapmamış olanlar için enginar nasıl temizlenir bunu anlaşılır bir şekilde sizlere anlatmaya çalışacağım.

Enginarları aldığımızda temizlemeye geçmeden önce derin bir kase yada bir kap içerisine su doldurup yerleştirerek kartlaşmasına engel olabiliriz.

Enginar Nasıl Soyulur, Nasıl Temizlenir?

Enginar temizlemek için öncelikle aldığımız enginarın sapını kısaltmamız gerekmektedir. Bunu bir kesme tahtası üzerinde yapabiliriz. Sapını 1-2 cm kalacak kadar kesin. Alt taraftan başlayarak kalın dış yapraklarını elinizle yada keskin bir bıçak yardımı ile tek tek kopararak soyabilirsiniz.

Alt kısmından 1-2 parmak kalacak şekilde, enginarı döndürerek  yapraklı bölümünü 1 cm derinlikte ve bıçakla düzgünce kesin. • Kalan dış yaprakları ve sert kısımlarını elinizle alın.
 • Enginarın iç kısmında kalan yapraklı bölümünü göbekten ayırın.
 • Enginarın göbeğindeki uzun tüylü kısımlarını bıçakla temizleyin.
 • Kalan ince tüylerini de bıçakla kazıyarak temizleyin.
 • Temizlediğiniz enginar göbeğinin iç tarafını yarım limonla ovun.
 • Enginarın tepesinde kalan tüy kısmını bıçakla kesip keskin köşeli kaşık yardımı ile kazıyabilirsiniz
 • Enginarlarınızı soyar soymaz hemen limonlu suya atmanız gerekmektedir. Çünkü enginar çok çabuk kararır.
 • Kullanmadan hemen önce çıkartırsanız enginarlarınız kararmadan pişer.
 • Şuan tam mevsimi olan enginarı temizlemek için daha önce yazdığım bu yazıya ek yapmak istedim. Bütün olarak aldığınız enginarın dış yapraklarını elinizle de koparabilirsiniz iç kısmı kalan kadar yapraklarını koparın ve beyaz mantar gibi olan kısmı kalınca onun içi tüylüdür. Bu tüyleri yumuşak bir şekilde bir bıçak yardımı ile kazıyın ve sapınıda kestikten sonra gerisini daha öncede yazdım zaten enginarın yaprakları kurutulup çay olarak tüketebilir veya kuruttuktan sonra bunu robotta çekip toz halinde de çeşitli yemeklerinize katarak da kullanabilirsiniz. Enginar yapraklarıda oldukça faydalıdır.

  Enginar nasıl temizlenir başlıklı yazıma ufak bir ekleme daha yapmamın faydalı olacağını düşündüm. Biliyorsunuz evde enginarı ayıklarken ortaya çıkan beyaz kısım hemen kararmaya başlıyor. Pazarda ayıklanmış enginarlar ise beyaz olarak duruyor. Satanlara bu soruyu sordum. Aynen yukarıda anlattığım gibi limonlu su içine atılıyor fakat içindeki tüylü gibi olan kısmı ile atıyorlar ve o kısmı daha sonra temizliyorlar çabuk kararmaması için belki bu bilgi faydalı olabilir.

  Enginar Nasıl Temizlenir Video İzle

  http://st2cdn.uzmantv.com/static/videos/241/nrQVEJIsPd0/video.flv

  Enginarın Faydaları Nelerdir?

  Share Button

  2 Comments

  1. zehra oguz 11 Nisan 2011
  2. admin 11 Nisan 2011

  YORUM EKLE

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir