Enginar Yaprağı Suyu Faydaları

Enginar  karaciğeri koruyan 2 önemli bitkiden bir tanesidir. Bunlardan biri Deve Dikeni (Meryam Ana Dikeni) 2.si ise Enginardır. Enginarın bolca bulunduğu şu dönemde alıp ailecek bu bitkiden faydalanmak gerekir. Enginarın rahatlıkla yemeklerinizde tüketebilirsiniz. Ülkemizde en çok Ege bölgesi ve Marmara bölgesinde enginar yenir.

Zeytinyağlı Ve Soslu Enginar Tarifi

Enginarın tüylü kısmını çıkararak bundan zeytinyağlı yemek yapabilirsiniz. Enginarı marine ederek yapabilirsiniz. Enginar göbeğini düdüklü tencerede 10 dakika pişirirsiniz üzerine zeytinyağı, limon, karabiber, birazcık deniz tuzu ile çırparsınız bir marinasyon sosu yaparsınız üzerinde gezdirirsiniz. 1-2 saat kapalı olarak sosunu emmesi için bekletin harika bir aroması olan enfes bir enginar yersiniz.

Enginar Yaprağı Suyu Nasıl Hazırlanır? Enginar  Suyu Kullanımı

Enginarın sadece göbeği değil yaprakları da çok faydalı olan bir bitkidir. Bu nedenle enginarın yapraklarını ziyan etmeyiniz. Enginarınızı ya soydurmadan alın yada soydurursanız yaprakları ile birlikte alın. Enginarın yapraklarını tek tek koparın  beyaz kısmı olan enginar yapraklarını bir tencereye doldurun, üzerine 2 litre su ekleyin 1 tane limon sıkın limonun kabuklarını da içine atın. Bunu 10 dakika kadar kaynatın. Sonra suyunu süzün buzdolabınıza koyun bunu ilaç gibi sabah akşam bir aklınıza geldiğinde tüketin. Enginar yapraklarının suyu ile karaciğerinize mükemmel bir bakım yapmış olacaksınız. Enginar yapraklarının suyu altın gibi olur.

enginar-yapragi-suyu
Zeytinyağlı Enginar Yemeği Ve Enginar Yaprağı Suyu

Evinizde doğal olarak hazırlayabileceğiniz enginar yaprağı suyu dışında enginar hapı da piyasa da bulunmaktadır. Ülkemizde enginar hapı ve diğer bitkisel preparatların üretimi de yapılmaktadır. Taze olarak tüketme imkanı bulunmayanlar enginar hapı alarak yada hazır poşet enginar çayı alarak bu bitkinin etkisinden faydalanabilirler.

Enginarı çiğ olarak da yiyebilirsiniz ancak herkes çiğ olarak tüketemiyor.

Akupunktur ve Fitoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş’tan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir