Enginarın Faydaları Nelerdir? Enginarın Faydaları

Enginar hakkında bilgi vereceğimiz bu yazımızda, öncelikle enginarı kısaca tanıtıp, sonrasında da enginarın faydaları nelerdir sorusunun yanıtlarını aramaya çalışacağız. Enginarın faydaları; ve enginarın yararları, enginarın faydaları nelerdir sorusunun sonrasında sizlerle paylaşılacak. Fakat öncesinde, enginar hakkında bilgilerimizi vermeye başlayalım:

Enginar hakkında bilgi: Enginar, boyu iki metreye kadar uzayabilen; ve yumru şeklinde çiçekleri bulunan bir bitkidir. Enginar hakkında bilgi vermeye enginarın içeriği ile devam edecek olursak: enginarın içeriğini oluşturan mineraller, fosfor, manganez, demir, potasyum, kalsiyum; enginarın içeriğini oluşturan vitaminler ise, A vitamini, ve C vitaminidir…

Enginar hakkında bilgi verdikten sonra, enginarın faydaları nelerdir sorusunun yanıtını vermeye çalışalım… Enginarın faydaları nelerdir dediğimizde, karşımıza ilk olarak, enginarın yararları arasında sayılan, karaciğer üzerindeki etkileri çıkmaktadır. Enginarın faydaları arasında, karaciğeri korumak; ve karaciğerde var olan hastalıkları çabuk iyileştirmek yer almaktadır. Enginarın yararları arasında karaciğerin düzenli çalışmasından da söz etmek gerekirken, böbreklerin, ve bağırsakların düzenli çalışmasını olanaklı hale getirmek de enginarın yararları arasında sayılmaktadır. Enginarın yararları arasında, böbrek kumlarının dökülmesinden de söz etmek gerekmektedir.

Enginarın faydaları nelerdir şeklindeki soruyu yeniden yönelttiğimizde, karşımıza, enginarın faydaları arasında yer alan, kolesterolü düşürmek, kan şekerini dengelemek, idrar söktürmek, ve sindirimi kolaylaştırmak etkilerinden söz etmemiz gerekmektedir. Enginarın faydaları arasında vücuda dinçlik vermesinden söz etmek gerekirken, zihinsel ve bedensel yorgunluğun da enginarın yararları ile birlikte giderildiğini belirtmemiz gerekmektedir.

Enginarın faydaları nelerdir sorusunun yanıtları arasında, bir takım kanser türlerinin önlenmesinden de söz etmek gerekmektedir: prostat kanseri, rahim ağzı kanseri; ve meme kanseri, enginarın yararları arasında sayılan, korunan kanser türlerindendir. Enginarın yararları arasında, kalp ve damar sağlığı açısından olumlu etkilerinden de söz etmek gerekirken, enginarın faydalarından bir diğerinin de hücre yenilenmesi olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Enginarın faydaları arasında yer alan, hücre yenilemesi, ve hücre yıpranmasının önlenmesi sayesinde enginarın faydaları nelerdir sorusunun bir diğer yanıtının da yaşlanmayı önlemek olduğu söylenebilir.

Enginarın Faydaları Nelerdir

Enginarın faydaları arasında sarılık tedavisinden söz etmek gerekirken, enginarın yararları arasında sayılan bir diğer şeyin de romatizmal etkileri azaltmak olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Enginarın yararları arasında ishali kesme özelliğinden, ve ter kokusunu giderici etkisinden söz etmek de gerekirken, ateş düşürücü, ve iştah açıcı etkisi de enginarın faydaları arasında sayılması gereken diğer etkiler olarak karşımıza çıkmaktadır.

3 Comments on “Enginarın Faydaları Nelerdir? Enginarın Faydaları”

 1. Enginar karaciğer temizler. Yanlış pişirdiğinizde faydalarını yitirir. Enginarı yanlış pişirmeyin. Şeker kullanmayın şekerli bir tat için havuç kullanın.

  1 yemek kaşığı zeytinyağı 1 enginar, yeşil soğan, 1-2 diş sarımsak ile enginar pişirerek enginardan faydalanabilirsiniz.

  Dereotu ve soğanla pişirilmiş karabuğday ile enginar dolması yapabilirsiniz. Soğanı suda yumuşatıp, buğday ve dereotunu karıştırıp enginar içine doldurulur. Zeytinyağı yakılmaz sonradan eklenir.

 2. Enginarın bol miktarda folik asit ve potasyum içerdiğini biliyor muydunuz?

  Düşük yağ oranı, sindirimi kolaylaştırıcı etkisi, antioksidan özellikleri sayesinde anne adayı ve bebeğin sağlığına önemli faydaları vardır.

 3. Karaciğer, safra kesesi, böbrek ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardım eden Sinarin Enginarın yapraklarında daha çok bulunur.

  Genelde enginarın sadece göbeğini yiyoruz. Fakat enginardan faydalanmak için enginar yaprağı çayından içmek gerekir. Enginar yaprağı çayı tekli demleme poşeti olarak da bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir